Lajka - výstava v GASK a kino

002cf947de15f943f9fc5a0864e84c8eV sobotu 25. 11. 2017 se žáci multimediální tvorby v hojném počtu vypravili do Kutné Hory.
Jeli jsme vlakem přes Zruč nad Sázavou a tak jsme projížděli i městysem Malešov, kde sídlí studio Zvon, ve kterém všechna ta nádhera vznikala. Cestou jsme si přečetli rozhovory s režisérem filmu Aurelem Klimtem, informace o filmu a zopakovali informace z dějin kosmonautiky (Lajka vzlétla do vesmíru 3. 11. 1957).

Nejdříve jsme zavítali do GASKu, kde nás čekala výstava roku - scény a loutky z filmu Lajka. V první místnosti byly scény ze sovětského městečka 50. let, zde bylo vše šedé a chladné, loutky pochmurné. Pro děti byla nejzajímavější tramvaj na ruční pohon. Loutky a scény nás ihned ohromily svoji velikostí. V dalších místnostech byl zobrazen Bajkonur a to včetně obrovské rakety. Rakety zde byly dokonce dvě a pak zvlášť ještě několik scén z vnitřku. Tyto nás uchvátily množstvím detailů a použitím množstvím různých  materiálů, detailů a svítících čudlíků,... Dále pak následovala místnost v podstatě proměněná v jeskyni. V posledním a největším výstavním sálu se scénami jsme se ocitli na úžasné fantazijní planetě. Zde bylo velké množství roztodivných pestře pomalovaných rostlin a kuriózních zvířat, která působila poněkud slizce.

Skvělé bylo, že jsme si loutky a scény mohli prohlédnout úplně zblízka a v klidu a okoukat ze všech stran, jak je co udělané. Nejvíce se nám líbily skleněné oči loutek, u mimozemšťanů měly i zvláštní barvy. Dále jsme obdivovali množství detailů a to, že některé kulisy a stroje byly opravdu kovové a také to, jak byly detailně propracované. Nechápali jsme, jak se vše do ateliéru mohlo vejít a jak se animátoři v tak velkých scénách pohybovali.

Na výstavě byly ještě další prostory věnované výtvarným návrhům, malbám a grafikám obou výtvarníků filmu Fero Liptáka a Martina Velíška. V další místnosti byly loutky a kulisy staršího filmu Aurela Klimta, který se jmenuje O kouzelném zvonu. V poslední místnosti byly loutky z divadelního představení Lajka.

V Gasku jsme stihli ještě zajímavou výstavu knih jako objetů  s názvem Fenomén Ateliéru Papír a kniha : autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana.

Po výstavách a rychlé svačince jsme se přesunuli do kina Modrý kříž na promítání filmu Lajka. Film jsme si náramně užili, byl napínavý, vtipný, plný písniček.
Po rychlém osvěžení v čajovně jsme se krátce před sedmou hodinou vydali plni dojmů na cestu zpět do Ledče.

Markéta Pelikánová

Více info: http://www.lajka.eu/