Vyhlášení komiksové soutěže

V září a říjnu 2017 se někteří žáci multimediální tvorby (Šimon Pelikán, Zuzana Černá, Martin Černý, Jana Pajerová, Kristýna Kolářová, Václav Čapek, Lenka Drahozalová a Barbora Prchalová) zapojili do komiksové soutěže Promluv k světu bublinou na téma Cílů udržitelného rozvoje, kterou pořádá Adra CZ.

Úkolem soutěžících bylo ztvárnit vybraný Cíl udržitelného rozvoje prostřednictvím komiksu. Autoři mohli téma pojmout jakkoliv - kriticky, humorně či informačně. Druhého ročníku soutěže se zúčastnilo 206 autorů ze ZŠ, SŠ, VŠ, ZUŠ i grafických škol z celé České republiky (Ostravy, Aše, Jablonce nad Nisou,...). Do finále postoupily i dva komiksy žáků multimediální tvorby a všichni jejich autoři byli pozváni do Prahy na slavnostní vyhlášení.

Vyhlášení proběhlo v sobotu 2. 12. v centru OSN v Praze, které se nachází u Stavovského divadla. Hned po příchodu nás organizátorka soutěže Anežka Doležalová mile přivítala a pohostila. Dále následovaly přednášky na téma cílů udržitelného rozvoje a krátký film na téma plýtvání potravinami. Pak už nastalo samotné vyhlašování a předávání cen od sponzorů, kteří mimo jiné svou kategorii velmi pěkně uvedli. V každé z pěti kategorií bylo zahrnuto několik cílů a tak vznikly stupně vítězů (1.-3. místo). Vítězné komiksy byly vždy promítnuty na plátno a tak jsme se mohli přesvědčit, že úroveň byla opravdu vysoká. Vítězové získali skvělé ceny (např. kvalitní komiksové knížky od Paseky, výtvarné potřeby Pébeo, poukazy na kreativní workshopy, fairtradové výrobky). Po vyhlášení následoval zdravý oběd od firmy Countrylive a pak přišlo to, na co jsme se nejvíce těšili komiksový workshop s jedním z nejvýraznějších komiksových autorů v ČR Tomášem Kučerovským.

Workshop měl tři části. Na úvod nám pan Kučerovský představil a promítl svoji tvorbu. Dále nám na kresbách a fotografiích ukázal, jak postupuje při tvorbě komiksu dle skutečné události. Nakonec nám všem rozdal jednoduchý scénář s volným koncem, na který jsme všichni vytvořili storyboard. Výsledné komiksy pak byly naskenovány a všechny jsme si promítli na plátno. Pan Kučerovský ke všem řekl zajímavé poznámky, komiksy byly nápadité a některé i hodně vtipné. Během přestávek jsme se měli možnost seznámit i s ostatními tvůrci.

Večer jsme se přesunuli na vernisáž do fair-tradové kavárny Cesta domů, kde proběhla vernisáž výstavy nejlepších komiksů. Na vernisáži nám moc krásně hrál a zpíval baskitský kytarista Xabier Basterra.
Vítězné komiksy budou navíc zveřejněny na stránkách Adry a partnerů a zařazeny do metodických materiálů pro učitele ZŠ, takže najdou své využití i po výstavě.

• V kategorii Férová společnost bylo 1. místem oceněno dílo Jany Pajerové a Kristýny Kolářové (komiks: Dobrodružství jednoho kola).
  • V kategorii Odpovědný rozvoj bylo 2. místem oceněno dílo autorů Čapek, Prchalová, Drahozalová (komiks: Jak zachránit planetu).

Slečně Anežce Doležalové mockrát děkujeme za skvělou organizaci soutěže a těšíme se na příští ročník!

Markéta Pelikánová

Fotografie z akce: https://drive.google.com/drive/folders/14UJypPsPH1dnRGZN9JQ1LC5MkC3rjbR-