Výlet do Zlína

Úžasný výlet do Zlína 20. -21. 6. 2017

V úterý 20. 6. 2017 brzy ráno vyrazili žáci multimediální tvorby na výlet do Zlína. Do filmových ateliérů Zlín jsme dojeli po 11. hodině. Po krátkém uvítání s velice laskavou paní Danielou Oškerovou, která nám celý pobyt ve Filmovém uzlu bezvadně zorganizovala, nás čekala komentovaná prohlídka Uzlu, zde jsme se dozvěděli spoustu informací z historie ateliérů, o nejvýraznějších osobnostech, kteří zde tvořili (Týrlová, Zeman, Liška, Hackenschmied, Klos, …) a pak podrobněji o filmové tvorbě Týrlové a Zemana (materiály, triky,...). Po krátké přestávce jsme se vrhli do práce. Na workshopu nás vedla animátorka Rozália Škvarková. Nejdříve nám promítla motivační videoukázky a pak jsme zkonzultovali storyboardy (které jsme si připravili doma a v pondělí ve škole na mimořádné schůzce) a rozdělili se do 4 tvůrčích skupin. Každá skupinka začala vytvářet svůj vlastní film, přičemž používala rozličné materiály. Slečna Rozália žáky neustále obcházela a radila se scénářem i animační technikou. Večer (v 18 hodin), po workshopu a krátkém odpočinku jsme se vydali do nedalekého Kabinetu filmové historie. V kabinetu je vystavena překrásná sbírka staré techniky, loutek a dalších filmových propriet. Po expozici nás velice poutavým způsobem provázel výtvarník a restaurátor (hlavně loutek) pan Jaroslav Navrátil. V expozici jsme poprvé v životě na vlastní oči viděli vzácné originální loutky např. z prvního filmu o Ferdovi Marvenci nebo z filmu Cesta do Pravěku. V minikuně kabinetu jsme zhlédli historické filmy (dokument o Filmových žních a reklamu na fa Baťa) a také velice vtipný animovaný film Autíčková romance). Na doporučení pana Navrátila jsme se šli projít do čtvrti Fabiánka, kde bydlel Karel Zeman nebo Hermína Týrlová. Po náročném dni jsme se vrátili do Filmového uzlu, kde jsme spali přímo ve výstavě O Prasátku Lojzíkovi.

Ráno nás čekala snídaně a pak opět workshop a dokončování filmů. Všechny filmy (Uzlíček, Kočičí klubíčko, Vzpoura vlny, Boty) se nám podařilo dokončit a v blízké době je uvidíte na našem YouTube kanále. Pak následoval oběd a po té exkurze do filmového studia, kde se vytváří Večerníček O prasátku Lojzíkovi. Zde nás Pavel Ondrašík (autor postavičky, animátor) provedl studiem a představil práci animátora a jeho kolegů. Než jsme se rozloučili s Filmovým uzlem, tak jsme se ještě podívali do Velkého ateliéru (ve kterém tvořil velké scény s kulisami Karel Zeman). Odpoledne jsme se podívali do centra města Zlína. Kdo chtěl, navštívil ještě úžasnou výstavu oscarového tvůrce (kostýmního výtvarníka a malíře) Theodora Pištěka na zlínském zámku. V parku u zámku si děti ještě zařádili s artisty a pak už zpět domů. Stejně jako cesta tam proběhla cesta zpět hladce a my se plní zážitků v pozdní noční hodině vrátili domů.

Výlet se vydařil a přinesl nám spoustu informací a inspirace pro naší filmovou tvorbu.

Účastníci výletu:
Žáci: 1. Lucie Prchalová, 12 let 2. Natálie Egartová, 13 let 3. Kristýna Kolářová, 13 let 4. Jana Pajerová, 14 let 5. Natálie Klečáková, 10 let 6. Lenka Drahozalová, 11 let 7. Zuzana Černá, 11 let 8. Václav Čapek, 13 let 9. Tergelsaikhan Sarangerel, 11 let 10. Filip Rákosník, 15 let 11. Ladislav Tůma, 13 let 12. Vít Chvátal, 13 let 13. Lukáš Zich, 15 let 14. Marek Zatočil, 11 let 15. Jakub Petrus, 11 let 16. Šimon Pelikán, 9 let Doprovod: Markéta Pelikánová, Radek Pelikán, Ester Pelikánová, 3 roky, Matěj Pelikán, 6 let

uvod2

V areálu filmových ateliérů byla v září 2016 otevřena expozice Filmový uzel Zlín, která nabízí interaktivní výstavy, tvůrčí dílny pro veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Filmová tvorba má ve Zlíně tradici, v roce 2017 to bude 81 let od založení ateliérů. V areálu ateliérů byla otevřena i stálá expozice Kabinetu filmové historie zlínských ateliérů a festivalu.

Podle umělecké ředitelky Zuzany Bahulové je Filmový uzel Zlín centrem, které podporuje tvořivost, popularizuje animovanou tvorbu a zároveň odkazuje na historii. "Našim cílem je především nadchnout děti pro animovanou tvorbu, která byla v posledních letech v pozadí".

Počátky filmové tvorby ve Zlíně jsou spojeny s rozvojem obuvnického koncernu Baťa a jeho potřebou propagace. Vedení závodů pro tento účel zvolilo film, do Zlína se v polovině 30. let minulého století stěhovali filmaři z Prahy, například režisér Elmar Klos, producent Ladislav Kolda či fotograf, střihač a kameraman Alexandr Hackenschmied.

Připojil se k nim učitel Jaroslav Novotný, zakladatel tvorby školního filmu, který byl po válce pověřen vedením zestátněných ateliérů. V ateliérech začaly vznikat kromě reklamních filmů i snímky dokumentární a instruktážní, školní i cestopisné, první pokusy o filmy kreslené. Za 80 let existence ateliérů v nich bylo vyrobeno téměř 1800 filmových titulů.

phoca thumb l 03