CLONA

Kruhový otvor ve středu objektivu, který reguluje množství světla objektivem procházející.

Clona je uvnitř objektivu tvořena kovovými lamelami, které se mohou zavírat a otvírat a vytvářejí přibližně kruhový otvor o průměru D.

Velikost clony se udává pomocí clonového čísla:
F= f/d
kde F je clonové číslo, f ohnisková vzdálenost v mm objektivu a d průměr otvoru clony v mm.

Tedy platí, že čím větší otvor, tím menší clonové číslo.
Tento tvar se vžil právě proto, že při nezměněném clonovém čísle a měnící se ohniskové vzdálenosti se sice mění i velikost otvoru, ale celkové množství světla dopadajícího na film nebo senzor za jednotku času se nemění.

Clonové číslo odpovídající maximálnímu možnému otevření clony se označuje jako světelnost objektivu. Máme-li tudíž objektiv s ohniskovou vzdáleností 40 mm a světelností značenou jako f/4 či 1:4, je maximální průměr otevřené clony 10 mm, což odpovídá clonovému číslu 4.


Základní clonová čísla: 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, 45
otevřená clona <---------------------------------------------------> zavřená clona

RYCHLOST ZÁVĚRKY – ČAS EXPOZICE

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na film (nebo snímací prvek) po přesně určenou dobu (tzv. doba expozice).

Expoziční čas je hodnota, která určuje dobu, po kterou na světlo-citlivý senzor dopadá světlo z objektivu.V praxi časem označujeme fázi, kdy je otevřena uzávěrka fotoaparátu, která zabraňuje dopadu světla na senzor. Při stisku spouště se uzávěrka na stanovený čas odstraní a na senzor dopadá světlo, které vytvoří výsledný obraz.
Tato doba musí být tak dlouhá, aby se stačil obraz zaznamenat, ale aby nedošlo k jeho rozmazání vlivem pohybu. Čím je čas delší, tím větší hrozí riziko rozmazání fotografie. Čím je více světla, tím kratší časy jsou potřebné k zachycení obrazu, ve špatných světelných podmínkách nebo ve tmě se expoziční čas prodlužuje. Expoziční čas se udává ve vteřinách a má rozsah od několika tisícin vteřiny až po minuty.

Mezinárodní řada osvitových dob (čas v sekundách a zlomcích sekund):

8, 4, 2, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/500, 1/1000

ISO CITLIVOST

Třetím způsobem jak ovlivnit expozici je změnit citlivost filmu. Čím vyšší citlivost, tím menší množství světla stačí ke správné expozici. Citlivost se udává v jednotkách ISO a opět sousední hodnota na stupnici ISO mění citlivost vždy 2x.

Typická stupnice ISO je: ..., 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, ...

Pokud zvýšíme ISO citlivost např. 2x (z ISO=100 na ISO=200), ke stejné expozici stačí poloviční množství světla. Můžeme tedy zkrátit čas na polovinu nebo zvýšit clonové číslo o 1 vyšší. Velkou výhodou digitálních fotoaparátů je fakt, že je možné snadno nastavovat ISO, pro každý snímek zvlášť.

ROZLIŠENÍ DIGITÁLNÍHO FOTOAPARÁTU

Digitální fotoaparát používá pro záznam obrazu snímač, který má přesně dané rozlišení (tzv. efektivní rozlišení). To určuje, z kolika bodů se skládá výsledná digitální fotografie. Výrobce tuto hodnotu nejčastěji udává jako dvojici čísel (např. 1600 x 1200 obrazových bodů). Rozlišení nám udává jak velkou fotografii můžeme z digitálního fotoaparátu získat. Čím větší počet obrazových bodů, tím větší soubor (tím větší mohu fotografii vytisknout) a tím méně fotografií se vejde na kartu.

Fotíme-li například na velikost 4288x2848 obrazových bodů při rozlišení 72 dpi, můžeme vytisknout fotografii s rozlišením 300 dpi velikou 36,31x24,11 cm.

OHNISKOVÁ VZDÁLENOST

Je to vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky (kde se protínají všechny přímky, které projdou čočkou).
Fotografické objektivy se podle ohniskové vzdálenosti rozlišují na širokoúhlé (s malou ohniskovou vzdáleností), normální (jejich úhel záběru zhruba odpovídá lidskému oku, takové snímky pak mají nejpřirozenější perspektivu) a teleobjektivy, ty jsou schopné „přiblížit" i velmi vzdálené předměty a tak mají mnoho využití při fotografování sportu, divoce žijících zvířat apod.
Zoom neboli objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Změnu ohniskové vzdálenosti dosáhneme přeskupováním jednotlivých optických členů v objektivu.

Tento článek si můžete stáhnout v PDF a vytisknout (společně s popisem programu Fast Stone) zde: fast-stone-a-pojmy-z-fotografie.pdf

 • ÚROVNĚ (LEVELS) zkratka CTRL L
  Zobrazí se histogram včetně několika posuvníků. V horní liště si lze vybrat, jestli chceme zobrazit (a editovat) všechny tři RGB kanály společně nebo jednotlivě.
  Vlevo jsou tmavé odstíny až černá, naopak vpravo jsou světlé odstíny až bílá. Histogram pak ukazuje míru zastoupení jednotlivých odstínů na fotografii. Úrovně je nástroj, který umožňuje upravovat zastoupení jednotlivých odstínů ve fotografii. Dávají nám možnost upravovat tvar histogramu.

 • KŘIVKY zkratka CTRL M
  Tento nástroj také pracuje obdobně jako úrovně s histogramem, ale namísto posuvníků ho upravujeme křivkami, což je mnohem preciznější způsob.

 • OSVĚTLENÍ zkratka CTRL T
  Tento nástroj vám umožní zesvětlit/ztmavit světlá nebo naopak tmavá místa.
  Lze zde zvětšit/snížit kontrast a sytost snímku.

 • BARVY zkratka CTRL E
  Zde lze upravit jednotlivé barevné kanály (přidat/ubrat červenou tj. Red, zelenou tj. Green a modrou tj. Blue). Dále se zde upravuje kontrast, jas, odstín,...

 • Upozornění: nástroje zůstávají podle posledního použití a chcete-li nastavovat jinak, musíte kliknout na RESET.

 • KLON a RETUŠ zkratka O
  Tímto nástrojem můžete zaretušovat vady pleti nebo něco zamaskovat vzorkem, který naberete na jiném místě fotografie. Funguje jako razítko, které někam namočíte
  (se stisknutou klávesou Ctrl) a pak (už bez Ctrl) jinam otisknete.

 • ZMĚNIT VELIKOST (RESIZE) zkratka CTRL R
  Zde snímku můžete změnit rozlišení DPI (pro web 72 DPI, k tisku 300 DPI) a velikost

  (v pixelech). Zde vlastně určujeme kvalitu a datovou velikost. Například fotografie, kterou chceme vytisknout na formát 10x15 cm musí mít minimálně 1772x1181 bodů, jinak bude nekvalitní (rozpixlovaná).

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím