MenArt znamená mentor plus umění a jedná se o prestižní stipendijní program pro mimořádně talentované žáky ZUŠ a jejich učitele, které na jejich umělecké dráze provází mentor – profesionální renomovaný umělec. Za ZUŠ Ledeč nad Sázavou se této stipendijní akademie ve školním roce 2022/2023 účastnili žáci multimediální tvorby Leontýna Gregorová, Šimon Pelikán, Matyáš Trpišovský a jejich vyučující Markéta Pelikánová. Jejich mentorem byl Pavel Mrkus – děkan fakulty umění UJEP. Vše začalo přihláškou v březnu 2022, informací o přijetí v květnu a pokračovalo třídenním setkáním v Kroměříži v srpnu 2022, podzimním setkáním na UJEP v Ústí nad Labem, online workshopem a dvěma setkáními v Praze na VŠUP. Celá práce vyvrcholila společnou výstavou všech výtvarných skupin MenArtu na Smetanově výtvarné Litomyšli. Videa jsou nainstalována v několika místnostech vily Klára na zámeckém návrší do 7. 7. 2023 a po té je můžete zhlédnout na YouTube kanálu ZUŠ.
Zpočátku se stipendisté věnovali natáčení a střihu videí, videoartu, VJingu a videomappingu a pracovali na zadáních nejen při setkání, ale hlavně doma nebo v učebně multimédií na tématech Světlo a stín, Makro a Svíčka.
Hned na závěr setkání v Kroměříži se studenti prezentovali videomappingem na klenbách kroměřížského muzea, VJing obstaral mentor a živé hudební vystoupení žáci Beaty Hlavenkové. Tato akce vzbudila rozruch a obdiv mezi všemi stipendisty a nastartovala spolupráci s muzikanty.
Později se práce individualizovala a každý dostal zadání na míru a usilovně pracoval na svém projektu. Všichni stipendisté se velmi posunuli a naučili se mnoho nového. Matyáš vytvořil tutoriál, na jehož zvládnutí se musel sám naučit pracovat v programu Blender (3D modelování a animace) a prezentuje se také videoartem Světýlka času, který vznikl v hudební spolupráci se stipendistou Beaty Hlavenkové Danielem Hodgkinsem. Leontýna Gregorová vytvořila videoart Koloběh života s tématem své rodiny (hudebně spolupracovala s Tadeášem Syrovým) a Šimon Pelikán složil hudbu a vytvořil animace, které vznikly nevšední metodou snímání z plochy matematické aplikace na vykreslování grafů funkcí, které všechny sám vypočítal a sestavil tak, aby vykreslovali jakousi sbírku přírodních tvarů, jeho video se jmenuje Čistá krása matematiky.

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím