Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Jak fotit panorama

PANORAMATICKÝ SNÍMEK

» Fotografujte tak, aby se snímky aspoň čtvrtinou své šířky překrývaly.

» Fotografujte tak, aby fotografie na sebe co nejvíce navazovaly - tzn. aby byly pořízené snímky co nejvícev jedné rovině.» Mírně pracnější, ale bezpečnější metoda, jak dostat do záběru více prostoru při delším ohnisku, je focenína výšku.

» Pokud můžete, použijte stativ. Stativ umístěte pečlivě, hlava stativu musí být vodrovně. Ujistěte se, že rovina, po níž se v průběhu focení váš fotoaparát pootočí, je maximálně vodorovná. Pomůže vám k tomu například integrovaná vodováha na stativu, zásuvná vodováha pro sáňky fotoaparátu, případně alespoň olovnice pověšená pod středovou tyčí. Nejlepší je, pokud máte speciální panoramatickou hlavu, která umožňuje nastavení středu otáčení přesně pod ohnisko (toto místo je pod objektivem a ne pod tělem fotoaparátu).

» Prohlédněte si nanečisto na LCD displeji celý záběr plánovaného panoramatu. Zjistíte, že například věž hradu je vyšší než jste si mysleli, takže by se Vám do záběru původně nevešla.

» Pokud nemáte stativ, tak jej následujícím způsobem simulujte: uchopte fotoaparát, opřete lokty o těloa otáčejte se v bocích, jako kdybyste seděli na otáčecí kancelářské židli.

» Nastavte si výřez, zaostřete (ne na nekonečno) a pak přepněte ostření na manual (MF, manual focus), nikdyv průběhu pořizování fotografií pro panorama nezoomujte, nepřeostřujte.

» Foťte výhradně na manuální expoziční režim (M), nastavte clonu i expozici a v průběhu pořizování fotografií nastavení neměňte. Začněte s nastavením např. clona(Av) 8, čas 1/60, ISO 800, vyvážení bílé WB: sluníčko (daylight). Pokud je fotografie moc světlá, snižte ISO. Světlost doladíte také upravením času.

» Pohybující se objekty mohou způsobit pěknou paseku- foťte rychle. Projíždějící auto, člověk v pohybu nebo hejno ptáků zkazí celou fotku.

» Umístěte do popředí fotografie nějaký dominantní objekt. Skalku, strom, suché kvítí, značku nebo zábradlí.

» Označte si první a poslední snímek. Ideální je vyfotit před prvním snímkem panoramatu jedničkua za posledním snímkem dvojku, jako gesto na ruce a je úplně jedno, že ruka bude rozostřená.

» Pořízené fotografie zpracujte ve speciální aplikaci.

Program na skládání fotek do panoramatu: https://www.microsoft.com/en-us/research/product/computational-photography-applications/image-composite-editor/

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím