Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Character design, komiks, storyboard

3 POSTAVY - KRUH, ČTVEREC, TROJÚHELNÍK

Postupuj podle pracovních listů v příloze zde: pracovni_list_3_charaktery.pdf

1. 1. Rozmysli si, zda budeš vytvářet postavy do filmu podle scénáře z literárního workshopu s Mathejem Thomkou, nebo budeš dělat něco úplně nového podlé své fantazie. Od začátku promýšlej, jestli se bude jednat o strip (sérii stripů), komiks a nebo film. Pokud budeš vymýšlet postavy do filmu, navrhni jeho techniku (kreslená animace, loutková animace, papírková animace,...). V případě, že si vybereš lego animaci, nemusíš kreslit, ale postavičku postav z lega, vyfotografuj (v případě, že se bude částečně měnit, tak ve všech variantách) a doplň textem.
1. 2. Vymyslet 3 postavy. Jedna bude do tvaru kruhu (např. pan Guma) a bude mít převážně pozitivní vlastnosti, může mít i nějaké slabiny. Druhá postava bude špičatá, trojúhelníkovitá (např. paní Tužka). Trojúhelníková postava bude zlá, podlá, jedovatá. Třetí postava bude do tvaru obdélníku (např. pan Ořezávátko), bude to takový silák, nebo opora rodiny, nebo přísný táta či úředník, který ctí pravidla apod.
Tyto tři postavy by měly být z jednoho prostředí (např. školní penál, kosmická stanice, vesnický dvorek, hmyz v trávě, kočky na ulici, děti ve škole, čarodějové v v čarodějnicé škole, pohádkové království,...).
U navrhování postav mysli na pravidla animace, to znamená, že postavy by měly být sympatické, jednoduše nakreslené, ale s nějakým typickým atributem, hodně charakterizující, nadsazené a navzájem odlišné (tlusťoch by měl být extrémně tlustý, dítě by mělo mít velikou kulatou hlavu a mělo by být vůči dospělému hodně malé, výrostek zas bude hodně dlouhý a tenký apod.).
1. 3. Každou postavu vypracuj na samostatný papír A4. Nakresli ji nejen zepředu, ale i z jiných stran, nebo v různém emocionálním rozpoložení. Kresby doplň textem. Prostředí a doba: ... (penál, současnost, ČR), Jméno: ... (pan Guma), Charakteristika: ... (Narodil se v Číně, je to hodný prosťáček, je ohebný, pohybuje se skákáním, při gumování z něj odpadávají kousky, jeho oblíbená hláška je..., mluví pomalu, ...). K postavě můžeš připojit i paletku barev, které na ni použiješ.
1. 4. Nevíš si rady, jak vypadá vaše postavička z různých úhlů pohledu? I když bude postavička v komiksu pouze kreslená, hodně ti pomůže, když si ji vymodeluješ z kousku modelíny a profil a další pohledy nakreslíš podle této modelínové makety.
1. 5. Svoje návrhy vyfotografuj a pošli ke konzultaci.

HLAVNÍ HRDINA

Postupuj podle pracovních listů v příloze zde: pracovni_list_komiksovy_hrdina.pdf

SCÉNÁŘE Z LITERÁRNÍCH WORKSHOPŮ:

Mezi nejlepšími - čtěte zde

Virus v hlavě - čtěte zde

Kdo z nás je člověk? - čtěte zde

Le parkour Pavlína - čtěte zde

Kdo slyší myšlenky - čtěte zde

Setkání - čtěte zde

S nebo Š - čtěte zde

KOMIKS, STRIP NEBO FILMOVÝ STORYBOARD

2. 1. Vymysli jednoduchý příběh a převyprávěj ho někomu blízkému a ověř si tak, že je tvůj příběh srozumitelný a jasný. Nevíš si rady s námětem? Použij námět z literárního workshopu nebo si vzpomeň na nějaké známé přísloví nebo bajku (Krylov).
2. 1. Vymysli jednoduchý příběh a převyprávěj ho někomu blízkému a ověř si tak, že je tvůj příběh srozumitelný a jasný. Nevíš si rady s námětem? Použij námět z literárního workshopu nebo si vzpomeň na nějaké známé přísloví nebo bajku (Krylov).
2. 3. Ať se chystáš tvořit strip, komiks nebo film, vytvoř nejdřív jednoduchý storyboard. Storyboard kresli rychle, jednoduše. U komiksu nejdříve rozvrhni rozložení jednotlivých panelů. Střídej celek, detail, polocelek a používej různé úhly pohledu. Storyboard kresli tužkou, aby bylo možné překreslovat. Panely můžeš také rozstříhat či přelepovat. Storyboard mi pošli ke konzultaci.

2. 4. Promysli si jakou výtvarnou techniku použiješ. Udělej si výtvarné zkoušky.
2. 5. Vytvoř finální strip, komiks či filmový storyboard. Více informací o storyboardu najdeš zde. 12 principů animace si můžete zopakovat zde.

PRÁVĚ PROBÍHÁ ZAJÍMAVÁ KOMIKSOVÁ SOUTĚŽ!!! VÍZE ZDE.

Chcete se zlepšovat v kreslení a psaní? Na fotografii je několik publikací, které Vám v tom pomohou (To si piš a kresli taky, Kreativní zápisník, Komiksový náčrtník, Komiksová učebnice komiksu). Až na učebnici od ToyBox jsou to knihy, do kterých se přímo kreslí a píše.

literatura

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím