Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

ZVUKOVÉ EFEKTY A MUSESCORE

Zvuky si lze stahovat přímo na YouTube ve Studiu pro autory, nebo jsem Vám doporučovala webovou stránku Freesound (https://freesound.org/ ). Program Audacity je freeware určený pro nahrávání a úpravu audia a pro skládání hudby můžete využít notační program MuseScore. Pro tvorbu MIDI můžete zkusit NanoStudio.

Na Freesoundu je nutné se zaregistrovat a přihlásit. Tam si dát vyhledat (v angličtině např. door) a seřadit nejlépe podle rejtingu nebo relevance a vybírat. Zvuk, co vyhovuje rozkliknout a stáhnout (někdy je na výběr z různých formátů). Stažené zvuky lze naskládat pod film ve střižně (zdarma např. Movie Maker).

Na YouTube se do zvukové knihovny dostanete tak, že se přihlásíte (účet google), pak kliknete na ikonu svého účtu (monogram nebo obrázek v kroužku nahoře) a vyberete Studio YouTube. V levém menu pak kliknete na Zvuková knihovna (ikona nota) a pak na záložku Zvukové efekty. Tam jsou pak zvuky tříděné do kategorií např. budíky, dav lidí, domácnost a nebo můžeš opět hledat (i tady pouze anglicky např. doors). Levou šipečkou si zvuk přehraješ a v pravo je symbol pro stažení.
Zvuky se většinou stahují do stažených souborů, pokud se PC nezeptá. Docela dobré je od začátku zvuky přejmenovávat a ze složky stažené si je dávat do speciální složky pro zvuky u konkrétního filmečku, dost to usnadní práci, když je pak zvuků moc.


Kdybyste potřebovali něco nahrávat a nebo si stažené věci upravit mimo střižnu využijte program Audacity. Program je velice jednoduchý a v češtině a stáhnout ho lze zde: https://www.audacityteam.org/.


Ke skládání můžete použít MuseScore, z něj lze skladbu vyexportovat (Soubor - Vyvést) i do formátu mp3 a pak vložit do filmu. Notační program Musescore si můžete stáhnout zde: https://musescore.org/cs/download

Výukové video najdete zde:

Nanostudio je program na nahrávání, tvorbu a editace MIDI. Má v sobě i syntetizátor.  Obsahuje malou banku nástrojů a midi skladeb. Stahuj přímo na stránkách programu zde: https://www.blipinteractive.co.uk/nanostudio1/

Podrobnější popis programu najdete zde: http://www.zusledec.cz/vytvarny/multimedialni-tvorba/informace-navody/322-midi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WAV
Zvukový formát WAV je nekomprimovaný (standardní parametry 44,1 kHz, 16 bitů, stereo) a používá se jako výchozí formát zvuku v počítačích. Jeho výhodou je, že obsahuje všechny zvukové informace, které jsou přítomny na nahrávce  – zvuk je tedy nejkvalitnější.Nevýhodou je naopak jeho značná velikost (50 minut hudby zabere na disku přibližně 650 MB). Z důvodu úspory místa se proto používají tzv. komprimované formáty, z nichž nejoblíbenější jsou MP3, WMA, Ogg Vorbis a AAC.

MP3
(Mpeg Audio Layer 3) je komprimovaný formát zvukového signálu. Jeho hlavní předností je zmenšení velikosti souboru přibližně 10x (ve srovnání s formátem WAV). Velikost souborů MP3 je závislá na šíři datového toku (bitrate). Bitrate udává počet bitů, pomocí kterých je zapsána jedna vteřina záznamu. Čím větší bitrate, tím lepší kvalita, ale menší komprese a větší soubor. Dnes se nejvíce používá bitrate v rozmezí 128 až 192 kbps (kilo bit per second). Od 160 kbps je záznam téměř nerozeznatelný od originálu. MP3 kodér odstraňuje z původního signálu frekvence, které jsou vyhodnoceny jako nepotřebné – běžné ucho si nevšimne, že něco chybí. Dalším postupem je tzv. Joint Stereo. Na obou kanálech stereozáznamu je často stejný signál, Joint Stereo tuto přebytečnou informaci redukuje. Některé kodéry podporují tzv. variabilní bitrate – klidné pasáže skladby jsou zaznamenány nízkou bitrate a dynamické naopak vysokou bitrate.

MIDI
(Musical Instrument Digital Interface) je světový standard pro komunikaci mezi hudebními nástroji, počítači a dalším hudebním zařízením. MIDI je pouze stručným digitálním popisem výšky jednotlivých tónů, jejich intenzity, délky a nejrůznějších efektů. Tyto údaje pak zpracovává výstupní zvukové zařízení (zvuková karta nebo el. klávesy), které je schopné z těchto informací vytvářet zvuky. Zvuky přiřazujeme v programu např. Samplitude ze zvukových knihoven, některé knihovny (většinou placené a drahé) jsou natočeny na špičkové nástroje. Program Samplitude na nahrávání a práci s MIDI najdete zde: https://www.magix.com/int/music/samplitude/

 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím