Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

FAV 13, FAV 14 - Victor Vasarely, distanční výuka 5.-23. 10. 2020. Téma abstraktního vyjadřování bude pokračovat prezenčním způsobem na jaře 2021.

Vytvořte grafiku inspirovanou op-artem v programu Inkscape nebo pastelkami na papír

■ 1. Prozkoumejte díla op-artistů a zákonitosti kompozice (zlatou spirálu). Pořádně si prohlédněte barevný kruh a teorii barev dle Goetheho. Vyplňte křížovku a pošlete mi tajenku z první strany pracovního listu ZDE. Udělejte si etudu z pracovního listu zde: ABSTRAKTNÍ VYJADŘOVÁNÍ 1.

Cílem úkolu je experimentování s optickými klamy, účinky barev, výtvarnými výrazovými prostředky a hra s geometrickými tvary. Výstupem bude: vektorová grafika a později také animace (digitální ploška), portrétní fotografie a videoart (videoklip).

■ 2. Vytvořte grafiku v programu Inkscape (ke stažení zde: https://inkscape.org/cs/release/inkscape-1.0.1/), nebo navrhujte pastelkami na papír (upotřebíte  také pravítka a kružítko). Nevíte si rady s tématem grafiky? Zkuste tyto: Svítání, Útlak, Tajemná chodba, Propojení, Červík, Střechy velkoměsta, Propletení, Propadání, Chyba v zrcadlení, Pád do propasti, Prasklina, Stroj, Rozpínání, Nahý v trní, V pasti, Skřípnutí, Harmonie ve dvou, Sedmé nebe, Klátím se pod horou úkolů, Sám proti proudu, Zádrhel, Balanc na hraně, Pod závojem, V trysku, Supernova, Narušitel systému, Krajina smutku, Veselka, Destrukce, Ostrov v moři, Brouk v hlavě,...

1. Pokrýt celý formát 1920x1080 px na šířku, co je u kraje přetáhnout přes okraj (spadávka). Okraj stánky mít nad kresbou, abyste ho stále viděli. Fotografie hlavy je jen pomůcka, abyste viděli, jaká část grafiky bude promítnuta na tvář. Fotku tváře po vytvoření grafiky smažte nebo zneviditelněte. Kresba, která bude úplně mimo stranu, nebude po exportu vidět.
2. V grafice by neměla zůstávat bílá místa (průhledná místa, díry). Pokud se to stane, nakreslete dospod nějaké barevné plochy.
3. Grafika má mít nějaké téma, téma si zvolte sami. Např. Balanc na hraně, Narušitel systému, Agresor, Zavalen úkoly, Pád,...
4. Grafiku barevně slaďte. Nemusíš mít všechny barvy duhy v jednom obrázku. Vyber jednu dvojici komplementárních barev a k nim ještě jednu barvu. Na grafiku použij jen tyto 3 bary a jejich odstíny.
5. Inspiruj se alespoň jedním charakteristickým znakem op-artu (směr založený na využití optických klamů). Prozkoumej díla Victora Vasarelyho.
a. Iluze pohybu. Např. více fází v jednom obraze.
b. Iluze prostoru. Použití lineární (geometrické) perspektivy nebo vzdušné (barevné) perspektivy.
c. Rastry, kontrasty, komplementární barvy.
6.
Na tvorbu grafiky si dej 1 hodinu čistého času, ukládej. Grafiku pošli v příloze na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.;
7. Grafiku dej do samostatné vrstvy. Vytvoř jednu vrstvu nad a další pod. Ve spodní vrstvě bude čistá černá plocha. Ve vrchní vrstvě budou černé tvary, které zakryjí celé kreslící plátno.
8. Rozanimuj černé tvary ve vrchní vrstvě, každou fázi vyexportuj. Rozanimuj barevnou grafiku v prostřední vrstvě tak, až se dopracuješ k čistě černé ploše spodní vrstvy. Exportuj každou fázi.
9. Export: v menu Soubor zvol export do png (export do bitmapy), v okně export musíš vždy zadat: Strana, Uložit jako (vždy o číslo více), Export.
10. Všechny exporty (soubory png) pošli přes Úschovnu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
Výuková videa (nástroje programu Inkscape):

 

Zkratky Inkscape zde. Výuková stránka programu Inkscape: https://www.votruba.in/int/inkscape/ Podrobné zadání úkolu a křížovku najdete zde: FAV13_FAV14.pdf Soubor - formát HDTV a vzor umístění portrétu: op-art-pelikanova.pdf

FAV13 FAV14 FAV13 FAV142 ETUDA ABSTRAKTNÍ VYJADROVANI1

Playlist FAV 13:

 Playlist FAV 14:

 

Zajímavá inspirace op-artem při tvorbě nálepek na lahve zde: https://worldbranddesign.com/wine-label-design-inspired-by-1960s-op-art/

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím