

Základní umělecká škola Ledeč nad Sázavou
Nádražní 231, Ledeč n. S., 584 01, tel.: 775 626 239
Výuka proběhne formou google meet (den jako bylo prezenčně), pondělní skupina začíná 15.40 hod., středeční v 15.00 hodin, páteční ve 14.30 hod., stačí být přihlášen na googleúčet a kliknout na odkaz https://meet.google.com/ogh-cpwz-sbn
PRACOVNÍ LIST S KŘÍŽOVKOU: fav16.pdf
HRA (POZNÁVÁNÍ OSOBNOSTÍ FAV): https://scratch.mit.edu/projects/453148533/fullscreen/
PLAY LIST FAV 16:
ÚKOL 1 (na 1. týden od 16. 11.): Z fotografií z výletu vytvořte časosběrné video:
ZADÁNÍ A NÁVOD:
UKÁZKY PROVEDENÍ - DOMÁCÍ PRÁCE ŽÁKŮ: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUVcSlPlqMpA1wAZMvQ9OeDw
Užitečné programy ke stažení: FastStone Photo Resizer, Shotcut, OpenShot Video Editor
Proto prosím, neposílejte videa jako přílohy mailu, ale pošlete je vždy přes nějaké cloudové úložiště např. Posílej.cz, Úschovna, Leteckápošta.cz, Filemail
ÚKOL 2 (2. týden): Prohlédněte si časosběrná (timelapse) videa v playlistu a vytvořete podobné na jedno témat:
ZADÁNÍ A NÁVOD:
UKÁZKY PROVEDENÍ - DOMÁCÍ PRÁCE ŽÁKŮ: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUXfpfCMy3i9stcGYZ8gMs9S
Co je časosběr, timelapse či intervalové snímání?
Tyto pojmy představují snímání řady snímků určité scény v předem daných časových intervalech. Takto lze nafotit stovky i tisíce po sobě jdoucích fotografií, které při zobrazení v rychlém sledu vytvoří fascinující, zrychlenou videosekvenci.
2. Stručný návod na focení z jednoho místa - pro začátečníky:
(Výborný návod najdete zde: https://www.casosberna.cz/jak-na-casosber)
Návody, které by se Vám mohly hodit:
Výukové video na stop-motion animaci: https://youtu.be/voVyVtHCAr0
Střižny, které jsou zdarma - výukové video: https://youtu.be/-LRNWElHHX4
Movie Maker a hromadná úprava fotek pro animaci - výukové video: https://youtu.be/k71ZFN3n8_U
Domácí práce žáků:
Paul Bush se narodil se v r. 1956 v Londýně, tam studoval umění na Central School a Goldsmiths College, v Londýně také žije a tvoří. Je autorem mnoho filmů zejména krátkometrážních. Přednáší a vede kurzy animace na mnoha světových univerzitách. Rád experimentuje s filmovými technikami např. se škrabáním přímo do filmového pásu, časosběrnými portréty, animací vzniklou spojováním jednotlivých snímků bez fázování (object replacement animation).
http://www.paulbushfilms.com/paul-bush.html
Petr Jan Juračka, Ph.D. (* 1985) působí na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jako hydrobiolog, popularizátor vědy a fotograf – je specialistou na vědeckou mikrofotografii. I díky ní se mu podařilo objevit zcela nový živočišný druh na Kokořínsku. Fotí pomocí světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru. Je jedním z fotografů Zoo Praha, pořádá fotografické workshopy, připravuje výstavy. Získal několik ocenění, např. zlatou medaili za sérii fotografií motýlích křídel v kategorii Micro na jedné z nejprestižnějších soutěží – International Photography Awards USA. Jedna z jeho fotografií zdobí obal knihy populárního spisovatele Paola Coelha. Je také vášnivým dronistou, cestovatelem a horolezcem
Roman Vishniac (1897 Pavlovsk, Rusko-1990 New York, USA) byl rusko‑americký fotograf známý svými obrazy kultury Židů ve střední a východní Evropě a holokaustu. Byl všestranný fotograf, zkušený biolog, učitel, sběratel a učitel dějin umění. Učinil významný vědecký přínos v mikrofotografii a technice časosběrné fotografie, kterým se věnoval po celý život.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Roman_Vishniac
Georges Méliès (1861, Paříž-1938, Paříž) francouzský průkopník kinematografie. Byl kouzelníkem, režisérem, kameramanem, hercem, vynálezcem triků. Byl první, kdo s kinematografem pracoval uměleckým způsobem, tvořil filmy, které měly scénář, režii, kulisy, velkou výpravu a mnoho filmových triků.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Georges_M%C3%A9li%C3%A8s
Zdeněk Liška (1922 Smečno-1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě. Liškova tvorba se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba je nejen rovnocennou emotivní složkou celého filmu, ale naopak dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla. Jeho hudbu můžeme slyšet v mnoha filmech a seriálech např.: Vynález zkázy (Karel Zeman), Obchod na korze (Ján Kadár, Elmar Klos), Markéta Lazarová (František Vláčil), Spalovač mrtvol (Juraj Herz), Už zase skáču přes kaluže (Karel Kachyňa), Hříšní lidé města pražského (Jiří Sequens st.).
https://www.csfd.cz/tvurce/48830-zdenek-liska/
Charles Robert Darwin (1809,Shrewsbury-1882, Downe) byl britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie. Evoluční teorii opíral o přírodní výběr a pohlavní výběr. („Pohlavní výběr závisí na převaze určitých jedinců nad druhými stejného pohlaví, což se týká propagace druhů; zatímco přírodní výběr závisí na vítězství obou pohlaví, v každém věku, za normálních podmínek života.“ Byl synem lékaře a vnukem botanika. Vystudoval teologii na University of Cambridge, studia ukončil v roce 1831. Zpočátku se zabýval studiem geologických formací v horách Walesu, načež se roku 1831 vydal na 1742 dnů trvající výzkumnou cestu kolem světa na lodi HMS Beagle. Během této plavby Darwin shromáždil cenný přírodovědecký materiál a uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí. Nejzásadnější byl pro něj v tomto ohledu pětitýdenní pobyt na Galapágách. O autorství teorie evoluce se Darwin dělí s Alfredem R. Wallacem.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, dva nejvýznamnější čeští cestovatelé, byli prvními na světě, komu se podařilo projet autem napříč Afrikou. Na filmový pás zachytili zrození sopky Vovokvabiti a na Kilimandžáro vynesli československou vlajku. Ze všech svých cest publikovali stovky reportáží, 147 krátkometrážních a čtyři celovečerní filmy, uspořádali přes 2000 besed a vydali desítky cestopisných knih.
V letech 1947 až 1950 podnikli společně do Afriky a Jižní Ameriky. Celou tuto výpravu absolvovali ve voze značky Tatra T 87. Na druhou cestu se vydali již s doprovodem ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 v letech 1959 – 1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Také na této cestě shromáždili velké množství dokumentárního materiálu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Hanzelka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Zikmund
Poznávačka:
ÚKOL 3 (pro prezenční výuku v roce 2021): Vytvořte animaci ve stylu Paula Bushe (replacement, sbírka, muzeum) na témat:
Návod: Tvorba videa ze starších fotek nebo z fotek stažených na internetu.
Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím