Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

FAV 16 - Paul Bush, Petr Jan Juračka - distanční výuka od 16. 11. do 27. 11. 2020

Výuka proběhne formou google meet (den jako bylo prezenčně), pondělní skupina začíná 15.40 hod., středeční v 15.00 hodin, páteční ve 14.30 hod., stačí být přihlášen na googleúčet a kliknout na odkaz https://meet.google.com/ogh-cpwz-sbn 

PRACOVNÍ LIST S KŘÍŽOVKOU: fav16.pdf fav16

HRA (POZNÁVÁNÍ OSOBNOSTÍ FAV): https://scratch.mit.edu/projects/453148533/fullscreen/

PLAY LIST FAV 16:

ÚKOL 1 (na 1. týden od 16. 11.): Z fotografií z výletu vytvořte časosběrné video:

 • Moje procházka ve fotografiích (fotíme z rukou foťákem nebo mobilem v pravidelné frekvenci např. každou minutu nebo každých 10 sec, podle délky vycházky, při mačkání spouště se vždy zastavíme); procházce můžeme vymyslet i nějaký scénář (kouzelná věc, která nás někam táhne, hledání pokladu, památky - fotku památky necháme zobrazenou déle, než cestu kní, znamení,...). Pokud budete fotit úplně celý den, může být frekvence snímkování kratší (20 min.).

ZADÁNÍ A NÁVOD:

UKÁZKY PROVEDENÍ - DOMÁCÍ PRÁCE ŽÁKŮ: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUVcSlPlqMpA1wAZMvQ9OeDw

Užitečné programy ke stažení: FastStone Photo Resizer, Shotcut, OpenShot Video Editor

Proto prosím, neposílejte videa jako přílohy mailu, ale pošlete je vždy přes nějaké cloudové úložiště např. Posílej.czÚschovnaLeteckápošta.czFilemail

ÚKOL 2 (2. týden): Prohlédněte si časosběrná (timelapse) videa v playlistu a vytvořete podobné na jedno témat:

 • Chemický, fyzikální či přírodovědný pokus např. mokrá šiška, mokrý list, zmrzlá květina, vzlínání obarvené kapaliny do papíru, pomalá difúze kapalin, roztékání ledu, (fotoaparát/mobil je na stativu)
 • Plíseň, uvadání, sesychání houby, odkvétání např. sedmikrásky (fotoaparát/mobil je na stativu)
 • Kdo má výhled z okna na rušné místo ve městě či v přírodě může ho snímat (fotoaparát/mobil je na stativu)

ZADÁNÍ A NÁVOD:

 UKÁZKY PROVEDENÍ - DOMÁCÍ PRÁCE ŽÁKŮ: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUXfpfCMy3i9stcGYZ8gMs9S

Co je časosběr, timelapse či intervalové snímání?

Tyto pojmy představují snímání řady snímků určité scény v předem daných časových intervalech. Takto lze nafotit stovky i tisíce po sobě jdoucích fotografií, které při zobrazení v rychlém sledu vytvoří fascinující, zrychlenou videosekvenci.

Jak na to?
1. Procházka či celý den - pro začátečníky:
 • Fotograficky zdokumentujte (min. 500 snímků) svoji procházku přírodou nejlépe  včetně otevření dveří, cesty do přírody, v přírodě foťe celky i detaily, kterých si všimnete a vše zakončete návratem domů včetně zavření dveří. Stejným způsobem (ale asi v delší časové frekvenci) zdokumentujte celý svůj den.
 • Snímejte normálně z ruky na šířku (ideálně rovnou v poměru 16:9) to, co běžně vidíte na procházce (dveře, svoje nohy, přírodniny, cestu, oblaka,...), snažte se o maximální možnou kvalitu fotek a pravidelnou frekvenci (1/10 sec.). Fotit můžete na automatický režim! Při zmačknutí spouště se vždy zastavte, snažte se o kvalitní a zaostřené fotky. Neměňte ohnisko (nezoomujte).
 • Pokud snímáte přes StopMotion Studio, můžete rovnou vytvořit film a poslat ho (whatsapp, úschovna, Google disk). Lepší by ale bylo, kdybyste si vyexportovali jednotlivé snímky a pracovali dále v počítači.
 • Snímky stáhněte do počítače (přes USB kabel, nebo nějaký transfer, Google disk). Na fotkách můžete provést hromadnou úpravu (Fast Stone Photo Resizer, https://www.faststone.org/). Profesionální programy umí upravit všechny fotky dle klíčových snímků a udělat mezi nimi plynulé přechody. Tuto funkci lze využít i v případě, že vám bliká běžná animace.
 • Otevřete si videoeditor např. Da Vinci Resolve, ale pro začátek stačí i MovieMaker. Umístěte do něj hromadně fotky, můžete tak, že je nejdříve seřadíte vzestupně (a pak sestupně pokud chcete děj pustit pozpátku). Označte všechny fotky a dejte jim čas (např. 0,1 nebo delší, dle vlastního posouzení). Kouzlo samosběru spočívá v tom, že se děj odehraje mnohem rychleji než ve skutečnosti a všimnete si změn, které běžně nepostřehnete. Projekt uložte. Přidejte hudbu nebo ruchy. Vyexportujte film (Uložit film v rozlišení 1920x1080 px). Vyexportované video můžete znovu načíst do editoru a dále ho upravovat např. tak, že mu dáte pohyb nebo další zvuk či titulky.

2. Stručný návod na focení z jednoho místa - pro začátečníky:
(Výborný návod najdete zde: https://www.casosberna.cz/jak-na-casosber)

 • Najděte výhled na místo, kde se stále něco děje, nebo si připravte nějaký pokus (vadnutí květiny, pečení, vzlínání obarvené kapaliny,...). Snímat můžete také ve stylu Paula Bushe a připravit si nějakou sbírku věcí (např. témata Všechny moje věci, přírodniny, Detaily, Hračky,...), které budete před kamerou vyměňovat. Pokud jdete fotit ven na kopec, dobře se oblečte (profíci si nosí i stan) a vemte si svačinu a teplé pití, časosběr může trvat dlouho.
 • Připravte si pevný stativ, pokud fotíte mobilem tak stojánek či držák. Snímejte našířku a nejlépe rovnou na formát 16:9!
 • Fotoaparát (mobil) nastavte manuálně (Zaostření, čas, clona, ISO, vyvážení bílé WB). Pokud vaše mobilní aplikace nemá manuální režim, zkuste si stáhnout jinou např. Manual FX Camera (ProCam X - Lite, HD Camera Pro, Camera ZOOM FX Premium). Použít můžete i StopMotion Studio (dejte manuální vyvážení bílé, samospošť, cibulovou kůži, zaostřete a pak už nepřeostřujte, nezapomeňte na manuální nastavení - P).
 • Pokud má váš fotoaparát či mobil časovatelnou samospoušť, použijte ji. Pokud nemá, hlídejte si čas sami, ideální bude, když použijete dálkovou spoušť. U telefonu vám výborně poslouží sluchátka, které mají na drátě spínač. Ideální je, když bude interval mezi snímky stejný.
 • Fotky přetáhněte do počítače a dále postupujte tak, jak je popsáno u varianty 1.

Návody, které by se Vám mohly hodit:

Výukové video na stop-motion animaci: https://youtu.be/voVyVtHCAr0
Střižny, které jsou zdarma - výukové video: https://youtu.be/-LRNWElHHX4
Movie Maker a hromadná úprava fotek pro animaci - výukové video: https://youtu.be/k71ZFN3n8_U

Domácí práce žáků:


Paul Bush se narodil se v r. 1956 v Londýně, tam studoval umění na Central School a Goldsmiths College, v Londýně také žije a tvoří. Je autorem mnoho filmů zejména krátkometrážních. Přednáší a vede kurzy animace na mnoha světových univerzitách. Rád experimentuje s filmovými technikami např. se škrabáním přímo do filmového pásu, časosběrnými portréty, animací vzniklou spojováním jednotlivých snímků bez fázování (object replacement animation).

http://www.paulbushfilms.com/paul-bush.html

Petr Jan Juračka, Ph.D. (* 1985) působí na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jako hydrobiolog, popularizátor vědy a fotograf – je specialistou na vědeckou mikrofotografii. I díky ní se mu podařilo objevit zcela nový živočišný druh na Kokořínsku. Fotí pomocí světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru. Je jedním z fotografů Zoo Praha, pořádá fotografické workshopy, připravuje výstavy. Získal několik ocenění, např. zlatou medaili za sérii fotografií motýlích křídel v kategorii Micro na jedné z nejprestižnějších soutěží – International Photography Awards USA. Jedna z jeho fotografií zdobí obal knihy populárního spisovatele Paola Coelha. Je také vášnivým dronistou, cestovatelem a horolezcem

http://petr.juracka.eu/

Roman Vishniac (1897 Pavlovsk, Rusko-1990 New York, USA) byl rusko‑americký fotograf známý svými obrazy kultury Židů ve střední a východní Evropě a holokaustu. Byl všestranný fotograf, zkušený biolog, učitel, sběratel a učitel dějin umění. Učinil významný vědecký přínos v mikrofotografii a technice časosběrné fotografie, kterým se věnoval po celý život. 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roman_Vishniac

Georges Méliès (1861, Paříž-1938, Paříž) francouzský průkopník kinematografie. Byl kouzelníkem, režisérem, kameramanem, hercem, vynálezcem triků. Byl první, kdo s kinematografem pracoval uměleckým způsobem, tvořil filmy, které měly scénář, režii, kulisy, velkou výpravu a mnoho filmových triků.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Georges_M%C3%A9li%C3%A8s

Zdeněk Liška (1922 Smečno-1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě. Liškova tvorba se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba je nejen rovnocennou emotivní složkou celého filmu, ale naopak dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla. Jeho hudbu můžeme slyšet v mnoha filmech a seriálech např.: Vynález zkázy (Karel Zeman), Obchod na korze  (Ján Kadár, Elmar Klos), Markéta Lazarová (František Vláčil), Spalovač mrtvol (Juraj Herz), Už zase skáču přes kaluže (Karel Kachyňa), Hříšní lidé města pražského (Jiří Sequens st.).

https://www.csfd.cz/tvurce/48830-zdenek-liska/

Charles Robert Darwin (1809,Shrewsbury-1882, Downe) byl britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie. Evoluční teorii opíral o přírodní výběr a pohlavní výběr. („Pohlavní výběr závisí na převaze určitých jedinců nad druhými stejného pohlaví, což se týká propagace druhů; zatímco přírodní výběr závisí na vítězství obou pohlaví, v každém věku, za normálních podmínek života.“ Byl synem lékaře a vnukem botanika. Vystudoval teologii na University of Cambridge, studia ukončil v roce 1831. Zpočátku se zabýval studiem geologických formací v horách Walesu, načež se roku 1831 vydal na 1742 dnů trvající výzkumnou cestu kolem světa na lodi HMS Beagle. Během této plavby Darwin shromáždil cenný přírodovědecký materiál a uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí. Nejzásadnější byl pro něj v tomto ohledu pětitýdenní pobyt na Galapágách. O autorství teorie evoluce se Darwin dělí s Alfredem R. Wallacem.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, dva nejvýznamnější čeští cestovatelé, byli prvními na světě, komu se podařilo projet autem napříč Afrikou. Na filmový pás zachytili zrození sopky Vovokvabiti a na Kilimandžáro vynesli československou vlajku. Ze všech svých cest publikovali stovky reportáží, 147 krátkometrážních a čtyři celovečerní filmy, uspořádali přes 2000 besed a vydali desítky cestopisných knih.
V letech 1947 až 1950 podnikli společně do Afriky a Jižní Ameriky. Celou tuto výpravu absolvovali ve voze značky Tatra T 87. Na druhou cestu se vydali již s doprovodem ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 v letech 1959 – 1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Také na této cestě shromáždili velké množství dokumentárního materiálu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Hanzelka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Zikmund

Poznávačka:


ÚKOL 3 (pro prezenční výuku v roce 2021): Vytvořte animaci ve stylu Paula Bushe (replacement, sbírka, muzeum) na témat:

 • Vše, co mám doma bílé barvy - předměty, zátiší. (fotoaparát/mobil je na stativu)
 • Vše, co je bílé ve městě, venku (fotíme z ruky)
 • Sbírka fotografií stažených z internetu - v hlavní roli bílá barva (dějiny odívání, malba, sochařství, židle, květiny, zvířata, ...)
 • Moje sbírka věcí, všechny moje výkresy, přírodniny, kameny, hračky,...(fotoaparát/mobil je na stativu, výkresy či jiné plošné věci fotíme objektivem dolů), barva může být libovolná

Návod: Tvorba videa ze starších fotek nebo z fotek stažených na internetu.

 • Zvolte si téma, které budete zpracovávat např. Dějiny odívání, Dějiny umění, Dějiny umění - portréty, Dějiny umění - krajina, Kočky, Ovoce, Sbírka předmětů modré barvy, Sbírka předmětů bílé barvy, Listí, Hudební nástroje, Skladatelé, Červená barva, Savci, Dinosauři, Židle, Květy, ...
 • Stáhněte si obrázky do jedné složky. Stahovat můžete na Google obrázky, kde využijte nástroje (velikost, barva,...). Výborný je také Flickr, kde je potřeba se zaregistrovat. Využít můžete i Pinterest.
 • Fotografie si hromadně upravte, nejlépe tak, aby měly všechny výšku 1080px (ve Photo Resizeru dáte pokročilé volby, zašktněte Resize - Based on one side - Hight - a zde zdaejte 1080px - založte novou složku, kam uložíte zmenšené fotky a odstartujte operaci). Potom opět hromadně změňte šířku snímků, tentokrát ale tak, že všechny ořežete (zašktnout Crop), nebo jim všem změňte velikost plátna (zaškrtnout Canava) a dejte stejnou barvu pozadí. Šířka bude 1920 px.
 • Dále fotky zpracujte ve videoeditoru stejně jako u varianty 1 viz. horní část článku.
 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím