Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.
Portrét osobnosti 19.-21. stol. (digitální malba a koláž v prog. Gimp) - prezenční i distanční výuka v prosinci 2020 a distanční úkol od 4. 1. do 15. 1. 2021
Distanční výuka formou meet ve vyučovací den v 14.10 hodin (pondělní skupinka v 15.40). Odkaz je stále stejný: https://meet.google.com/ogh-cpwz-sbn
Společné tvoření v programu Gimp dle individuální domluvy.
Úkol: Zvolte si osobnost 19.-21. století, která se pozitivně zapsala do historie a není dětem moc známá (vědec/vědkyně, umělec/umělkyně, ekolog, zachránci životů,...). Inspiraci můžete najít např. v knihách (Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, Příběhy pro kluky ...) či na wikipedii či v pořadech ČT nebo na webu Příběhy učených žen. Výběr osobnstí - seznam zde. Této osobnosti vytvořte portrét ve stylu H. Pivena technikou digitální malby (štětci v programu gimp) a koláže z vyřezaných fotografií (Ořežte objekt z fotografie pomocí masky, kouzelné hůlky a cesty). Velikost obrázku (kreslícího plátna): 4320x2430 px.
Videonávod:
Ukázka provedení od Matěje Nováka:
Nezapomeňte na: Správné stažení fotografií, ořez fotografií v programu Gimp pomocí selektivního výběru (kouzelná hůlka, pero a tvorba cesty) a také pomocí masky vrstvy (co je černé je průhledné). Obrázky s průhledným pozadím exportujeme do formátu png a využijeme je nejen k tvorbě koláže ve stylu H. Pivena.
Otevřete si Google Obrázky a vyhledejte anglicky objekt, který hledáte.
Preferujte ty obrázky, které mají velikost velkou (L) a nemají práva, která zakazují užití tohoto obrázku. Použijte funkci Nastavení.
Ořez obrázku bude jednodužší, pokud bude objekt na bílém pozadí (white backround).
Stahujte fotografie. Nestahujte grafiky a fotky s vodoznakem, objekt by měl být na fotce celý.
Na náhled fotky klikněte a pak, až se její zvětšený náhled otevře vpravo, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a dejte Uložit obrázek. Uložte si ho do složky, kterou si k tomu vytvoříte, pojmenujte ji např. na_kolaz.
K vyhledávání a stahování fotek můžete použít i Flickr, pro stažení je nutná registrace (potvrzení mailu).
Ořezávat můžete samozřejmě i svoji fotografii, ořez si usnadníte tak, že objekt vyfotte na bílém pozadí a nasvítíte ho rozptýleným světlem.
Fotky ukládejte do jedné složky (na_kolaz).
Nastartujte program Gimp a otevřete si jednu fotografii s bílým pozadím. Otevřete si Panel nástrojů (Ctrl B) a okno Vrstvy (Ctrl L).
V okně Vstvy klikněte pravým tlačítkem myši na miniaturu obrázku a zvolte Přidat alfa kanál.
Znovu klikněte pravým tlačítkem na miniaturu obrázku a zvolte Přidat Masku vrstvy - hned tu první možnost (bílou). Vytvoří se malý bílý rámeček v okně vrstvy vedle obrázku.
V Panelu nástrojů zvolte a rozklikněte kouzelnou hůlku (musí se otevřít podokno s volbami nástroje).
V okně vrstvy klikněte na miniaturu obrázku (ne na bílý čtverec čili masku).
Klikněte do bílého místa (do pozadí, které chcete vyklíčovat). Táhlem ve volbách hůlky zvýšíte či snížíte Práh. Když nastavíte práh s nízkým číslem a kliknete do bílé či jiné barvy, vybere se jen ta. Pokud práh posunete doprava na vyšší číslo a kliknete do barvy (bílé), označí se i barvy podobné.
V okně Vrstvy klikněte na Masku vrstvy (bílý čtvereček vedle miniatury obrázku).
Rozklikněte nástroj Plechovka barvy (v Panelu nástrojů) a dole zvolte černou barvu do popředí. Vylejte černou barvu z plechovky/kyblíku do výběru. Bílé pozadí by mělo zprůhlednět (šedá šachovnice=průhlednost).
Obrázek uložte Ctrl S (formát xcf) a hlavně vyexportujte výsledek. Soubor - Export as a zvolte formát png. Exportovaný soubor uložte do nové složky, kterou pojmenujte např. Orezane. Soubor pojmenujte (pokud máte obrázek pera) například pero.png.
Stručný návod - tvorba cesty a její převedení na výběr, maska vrstvy:
Stáhněte si obrázky, stejně jako v předchozím případě, nemusí mít jednobarevné pozadí.
Nastartujte program Gimp a otevřete si jednu fotografii. Otevřete si panel nástrojů (Ctrl B) a okno Vrstvy (Ctrl L).
V okně Vstvy klikněte pravým tlačítkem myši na miniaturu obrázku a zvolte Přidat alfa kanál.
Znovu klikněte pravým tlačítkem na miniaturu obrázku a zvolte Přidat masku vrstvy - hned tu první možnost (bílou). Klikněte na malý bílý rámeček v okně vrstvy.
Zvolte nástroj Cesty (v Panelu nástrojů). Rozklikněte ho dvakrát. Kreslete kolem objektu, který chcete vyříznout. Když vytvoříte předposlední bod zmáčkněte klávesu Ctrl a poslední bod klikněte do prvního - cesta se spojí.
Nyní můžete cestu upavovat např. posouvat uzlové body. Pokud z uzlů chcete vytáhnout vektory, zmáčkněte klávesu Ctrl. Pokud pak chcete posouvat uzly, znovu zmáčkněte Ctrl.
Pokud použijete nástroj Lupa, abyste na uzly lépe viděli, cesta Vám asi zmizela. Cestu zobrazíte tak, že v menu Okna (v horní liště) otevřete Dokovatelná dialogová okna - Cesty. Dvakrát pak klikněte na miniaturu cesty v tomto okně Cesty.
V okně Cesty dejte Vytvořit výběr z cesty. Vybere se objekt.
Invertujte výběr (Ctrl I).
V okně Vrstvy klikněte na Masku vrstvy.
Rozklikněte nástroj Plechovka barvy (v Panelu nástrojů) a dole zvolte černou barvu do popředí. Vylejte černou barvu z plechovky/kyblíku do výběru. Pozadí objektu by mělo zprůhlednět (šedá šachovnice=průhlednost).
Obrázek uložte Ctrl S (formát xcf) a hlavně vyexportujte výsledek. Soubor - Export as a zvolte formát png. Exportovaný soubor uložte do složky Orezane. Soubor pojmenujte (pokud máte obrázek květiny) například kvetina.png.