Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Koláž s lodí (Gimp, FS ImageViewer) - distanční výuka od 11. do 21. 1. 2021

Pondělní a středeční a čtvrteční skupinka multimediální tvorby se v tomto týdnu bude věnovat dokončení předchozího domácího úkolu (malba osobnosti doplněná fotografií viz. přesné zadání včetně videonávodu zde) a on-line tvorbě koláže, nebo alespoň přípravě obrázků pro koláž, kterou využijeme pro společnou animaci. Výuka proběhne formou Google meet

zde: https://meet.google.com/ogh-cpwz-sbn .
Pondělní skupinka začíná v 15.40 hodin a středeční a čtvrteční ve 14.10 hodin.

Ukázka práce Tomáše Hořejše:

Webp.net gifmaker

Inspirovat se budeme jedním záběrem z videoklipu Split Screens od Jesse Cafiero.
Na hodinu si kromě meetu otevřete google obrázky (vyhledávání obrázků) a program gimp. Změnu velikosti a ořez obrázků můžete udělat také v jednoduchém prográmku FastStone Image Viewer.

03

Koláž s lodí,"vodou" a krajinou (potom proplutí lodičky)

 • Stáhněte si 3 fotografie - jakákoliv loď ( hledejte např. boat, sailboat, barque, cruise, battleship,  ship, ironclad, hydrofoil, fregatte, corvette, ekranoplane, hovercraft) (to bude 1. plán koláže tj. nejvíc vpředu), jakákoliv voda (2. plán - např. noty, kytky, music notes wallpaper, flowers wallpaper,...) a jakákoliv krajina (3. plán - landscape). Vyhledávejte na google obrázky, zadejte Nástroje - Velikost - Velká.
 • Vše si ukládejte do jedné složky např.  Kolaz_s_lodi v Obrázcích.
 • Upravte si poměr stran fotografií - Obdélníkový výběr - pevný (fixed), poměr stran (Aspect ratio) - vytvořte výběr a pak obrázek ořízněte (Obrázek - oříznout dle výběru) a změňte velikost (Obrázek - škálovat obrázek - 1920x1080px)
  - pozadí (3. plán) musí mít poměr 160:90 (minimální šířka 1920 px a minimální výška 1080 px)
  - voda (2. plán) musí mít poměr 160:25 (minimální šířka 1920 px a minimální výška 300 px)
 • Fotky plan3 a plan2 vyexportujt do formátu jpg.
 • Loď (1. plán) může mít jakýkoliv poměr, ale musí mít výšku 800 px, loďka musí směřovat zprava doleva (můžete ji překlopit) tento obrázek musí být nejen oříznutý, ale musí mít také průhledné pozadí a formát png
 • Odstranění pozadí z obrázku loďky se musí udělat v programu gimp pomocí masky. Soubor xcf uložit a ořezanou fotku loďky vyexportovat do png. Zruční malíři mohou fotografii lodě nahradit svojí vlastní kresbou v jakémkoliv programu, nebo loďku nakreslí ručně a kvalitně ji vyfotografují a jednoduše oříznou.
 • Fotce s lodí musíte ve Vrstvách přidat Alfakanál a potom masku (bílou). Pak vyberete nástroj Cesty a loď obkreslíte cestou, kterou spojíte (poslední bod kliknete do prvního s držením klávesy Ctrl). Pak převedete cestu na Výběr. Výběr invertujete (Ctrl I). Potom se přepnete do Masky a pak vyberete černou barvu, plechovu a vyejete barvu do pozadí (do masky se přepnete v okně Vrstvy vpravo dole). Pozadí zprůhlední a obrázek můžete vyexportovat do png.
 • Všechny tři fotografie pojmenujte svým jménem a číslem 1 až 3 a pošlete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další postup - výuka od 17. 1.:

 • V další fázi fotografie sestavte do vrstev v programu Gimp, soubor pojmenujte lod_jmeno.xcf
 • Loď nastavte doleva tak, aby nebyla v záběru vidět, soubor vyexportujte (export as)(jpg nebo png), export pojmenujte plavba_1
 • Loď o kousek posuňte doprava (nástroj posun a šipky na klávesnici) a vyexportujte jako (export as) a pojmenujte plavba_2 - to opakujte až do chvíle, kdy bude loď úplně vpravo (schovaná), pokaždé dejte do názvu souboru o číslo více
 • Z fotografií si vytvořte animovaný obrázek gif, nebo animovaný film
 • Exporty (obrázky plavba_1 až...) pošlete přes službu Úschovna na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím