Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Shadowology - distanční výuka 15. a 22. 1. 2021 (páteční skupinka + žáci, kteří nemají Gimp)

S páteční skupinkou multimediální tvorby se budeme věnovat dokreslování stínů. Inspirujeme se tvorbou režiséra, scénáristy a kreslíře Vincenta Bala. Výuka proběhne formou Google meet zde: https://meet.google.com/ogh-cpwz-sbn ve 14.10 hodin.

Na pátek 15. 1. a 22. 1. 2021 si připravte:

  • kreslící karton a podložku nebo pevný skicák
  • tužku, gumu + oblíbené výtvarné potřeby (např. centropen liner, vodovky, akvarelové pastelky,...)
  • zdroj světla např. stolní lampu nebo ruční svítilnu
  • předmět (velikost "do ruky"), který vrhá zajímavý stín

Inspiraci najdete zde: https://www.youtube.com/c/VincentBalShadowology/videos

 

 

 

 

Ukázky tvorby žáků: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUVE6EUvfznBoUlTYIA_geMW


Úkol: Natočte a editujte krátké video, ve kterém ukážete svoji kresbu i s předmětem a stínem. Délka videa cca 16-20 sec. Způsob natáčení si zvolte sami, začátečníkům doporučuji č. 3. Kdo chce může vyzkoušet více způsobů na jedné kresbě.

Ukázky provedení od žáků: https://youtube.com/playlist?list=PL65OGBaRbjUVE6EUvfznBoUlTYIA_geMW

K natočení budete potřebovat: kresbu, předmět, zdroj světla, mobilní telefon nebo fotoaparát, stojánek nebo stativ, aplikaci na úpravu videa (stačí i Editor Videa, který je součástí Windows 10), zvukové efekty a šikovného asistenta. Jak pracovat s Editorem videa a dalšími střižnami (Movie Maker, Open Shot Video, Shotcut), či Stop Motion Studiem najdete ve starších videonávodech na tomto webu. Hudbu a ruchy najdete přímo ve střižně, nebo je můžete stáhnout ve Zvukové knihovně na YouTube, nebo na freesound.org, musíte se ale zaregistrovat.

Možnosti natáčení:
1. Dáme kameru i zdroj světla (svítilna z mobilu) na stativ či stojan. Zdroj světla zapneme. Nastavíme záběr. Papír si nenápadně zespod přichytíme lepící páskou. Spustíme video a kreslíme. Video v postprodukci zrychlíme, přidáme hudbu či ruch.

2. Dáme kameru i zdroj světla (svítilna z mobilu) na stativ či stojan. Zdroj světla zapneme. Nastavíme záběr. Papír si nenápadně zespod přichytíme lepící páskou. Zaostříme a všechno na foťáku nastavíme na manuálně (režim M, čas, clona, ISO, ostření MF, vybereme vyvážení bílé WB). Snímat můžeme také z mobilu přes Stop Motion Studio (vše nastavíme na mauál P). Spustíme samospoušť a kreslíme. Z fotek uděláme video. Video znovu načteme do střižny a přidáme hudbu či ruchy.

3. Dáme kameru i zdroj světla (svítilna z mobilu) na stativ či stojan. Zajistíme nerušivé pozadí za předmětem. Zdroj světla zapneme. Nastavíme záběr. Papír máme nachystaný s již nakreslenou kresbou a předmětem. Předmět uchopíme a zvedneme mimo záběr. Spustíme video a do záběru vložíme předmět na správné místo. Video v postprodukci můžeme lehce zrychlit, přidáme hudbu či ruch. 

4. Dáme kameru i zdroj světla (svítilna z mobilu) na stativ či stojan. Nastavíme záběr. Papír máme nachystaný s již nakreslenou kresbou i předmětem, ale bez stínu (v místnosti převažuje jiné světlo, např. velký lustr atp.). Spustíme video. V určitý moment zhasneme velké světlo a rozsvítíme svítilnu, která dělá ten správný stín. Videu v postprodukci přidáme hudbu či ruch.

5. Dáme zdroj světla (svítilna z mobilu) na stativ či stojan. Papír máme nachystaný s již nakreslenou kresbou i předmětem a se stínem. Video natáčíme z ruky, foťák nebo mobil máme v ruce a naostříme ho na předmět. Spustíme video. Plynule švenkujeme od předmětu ke kresbě. Videu v postprodukci přidáme hudbu či ruch. 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím