Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Roláž - distanční výuka 22., 24. a 25. 2.

Roláž - koláž ze dvou obrázků roztříhaných na pruhy

Připravte si dva obrázky (dvě fotografie) tak, aby měly stejnou výšku a šířku v pixelech. Dpi 300. Šířka v pixelech by měla být dělitelná 10 (obě fotky rozstříháme na 10 částí).

Pro výukové účely si níže můžete stáhnout 2 obrázky (portrét a krajinu), obrázky jsou upravené na šířu 1000 px a výšku 1125 px. Stačí kliknout na obrázek pravým tlačítkem myši a dát uložit obrázek jako.

obrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobr

obrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobr

obrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobrobr


Vše si vysvětlíme v GIMPU na šířce 1000 pixelů.

Nejdříve zpracujeme obrázek č. 1.
Otevřete si obrázek a v okně VRSTVY klikněte na vrstvu tohoto obrázku pravým tlačítkem myši a dejte Přidat Alfa kanál. V horním menu OBRÁZEK dejte VELIKOST PLÁTNA. Šířku zadejte v pixelech na 2000 px (tedy přesně dvojnásobek obrázku). Obrázek by měl být zcela vlevo a vpravo šedá šachovnice. Velikost 2000x1125px odpovídá širokoúhlému poměru 16:9 a lze z něj pak jednoduchým resizem vytvořit hromadně formát FullHD tj. 1920x1080px.

Rozklikněte si nástroj OBDÉLNÍKOVÝ VÝBĚR (R). Zašktněte políčko poměr Pevný (FIXED) velikost v pixelech. Šířku zadejte 100 px a výšku 1125 px.
Učiňte 1. výběr.

Do okénka velikost (šířka výběru) zadejte 100 pixelů (tedy jednu desetinu obrázku).
Do okénka poloha zadejte 0 a 0.
Pak se přepněte v menu vrstvy na obrázek (nazvěte ho třeba vrstva 0). Klikněte do výběru (zaktivujete ho a zmizí čtverečky v rozích). Dejte Ctrl C. Potom běžte do horního menu Upravit a zvolte Vložit jako a vyberte New Layer in Place. Tímto se vytvoří nová vrstva, ve které bude vložena jen 1. část obrázku.

Učiňte 2. výběr.

Běžte do vrstvy 0 (původního obrázku) Zaktivujte výběr. V okénku velikost (šířka výběru) nechte 100 pixelů (tedy jednu desetinu obrázku).
Do okénka poloha zadejte 100 a 0 (nula je vertikální poloha).
Klikněte do výběru (zaktivujete ho a zmizí čtverečky v rozích). Dejte Ctrl C. Potom běžte do horního menu Upravit a zvolte Vložit jako a vyberte New Layer in Place. Tímto se vytvoří nová vrstva, ve které bude vložena jen 2. část obrázku.

Učiňte 3. výběr.
Běžte do vrstvy 0 (původního obrázku) Zaktivujte výběr. V okénku velikost (šířka výběru) nechte 100 pixelů (tedy jednu desetinu obrázku).
Do okénka poloha zadejte 300 a 0 (nula je vertikální poloha).
Klikněte do výběru (zaktivujete ho a zmizí čtverečky v rozích). Dejte Ctrl C. Potom běžte do horního menu Upravit a zvolte Vložit jako a vyberte New Layer in Place. Tímto se vytvoří nová vrstva, ve které bude vložena jen 2. část obrázku.

Tak pokračujte až na konec obrázku, vždy dejte polohu o 100 pixelů více.

Nyní výběry rozmístíme. Rozklikněte si okno nástroje ROZMÍSTĚNÍ (Q).

Původní obrázek zneviditelněte.

První pruh necháme být, ten se posouvat nebude.

Označte si 2. vrstvu v okně VRSTVY - vrstva s druhým pruhem (2. nejvíc vlevo, 2. vrstva). V okně ZAROVNÁNÍ/ROZMÍSTĚNÍ zadejte: Zarovnat k Aktivní vrstvě. Posun 100px. A klikněte v části Rozmístit na šipku doprava.

Tuto posunutou vrstvu "2" si v okně Vrstvy zneviditelnět.

Teď budeme zase operaci opakovat, jen posun bude o 100 víc.
Označte si 3. vrstvu v okně VRSTVY - vrstva s druhým pruhem (3. nejvíc vlevo, 3. vrstva). V okně ZAROVNÁNÍ/ROZMÍSTĚNÍ zadejte: Zarovnat k Aktivní vrstvě. Posun 200px. A klikněte v části Rozmístit na šipku doprava.

Tuto posunutou vrstvu "3" si v okně Vrstvy zneviditelnět.

Teď budeme zase operaci opakovat na další vrstvě, jen posun bude o 100 víc.

Takto si rozmístíme všechny vrstvy.

A teď si rozkouskujeme druhou (stejně velkou fotku). Můžeme ji zpracovat v samostatném souboru, nebo ve stéjném (otevřeme 2. obrázek jako vrstvy). Rozdíl bude jen v tom, že musíme posunout už 1. pruh.

Obě fotky nakombinujeme.

Nyní je naše práce hotová. Koláž můžete dále upravovat. Ukládejte průběžně, pak ještě nakonec a také si práci také exportujte (např do formátu jpg).

Ukázka koláže

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím