Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

FAV 20 - fotokomiks, fotoilustrace a loutkový film v přírodě

K tématu se váže pracovní list s křížovkou FAV_20.pdf:
 FAV 20

Praktický úkol 1: Vytvoř 9 fotografií na fotokomiks na téma "Bludiště"

 • Fotografie by měly být na šířku, ideálně rovnou v poměru 16:9.
 • Jako hlavní postavu zvol jakoukoliv malou postavičku nebo si ji vytvoř sám/sama.
 • Inspiruj se tvorbou Fr. Skály, Fr. Ant. Skály, Jakuba Dvorského nebo Dagmar Urbánkové. Dobrá inspirace je i zde: https://dubanci.cz/
 • Soutěž na téma Bludiště najdete zde: https://www.cimtacara.cz/
 • Pokud nemáte, stáhněte si program FastStone: https://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
 • Jedna fotka by měla obsahovat uzavřený labyrint (ze sněhu, písku, šišek, kamenů, dřeva, listí, kostek, knih, sklenic, lega, oblečení,...).
 • Jedna nebo 2 fotky by měly obsahovat postavičku v letu. Nejjednodušší bude, když bude postavička na vlasci nebo tenké nitce. Druhá možnost je, že vyfotíte zvlášť pozadí a zvlášť postavičku. Třetí možnost je ta, že budete fotit ze stativu a jednou vyfotíte scénu s figurkou (např. na klacíku) a podruhé bez figurky.
 • Fotografie upravíme na distanční výuce, doplníme bubliny a text. K úpravám použijeme program Fast Stone nebo Gimp.
 • Při tvorbě se podržte jednoduchého scénáře, který však můžete libovolně variovat:

bludiste rozvrzenibludiste rozvrzeni22bludiste rozvrzeni3

Praktický úkol 2: Uprav cca 9 fotografií na fotokomiks na téma "Bludiště"

 • Otevři fotografie v programu FastStone Image Viewer.
 • Pokud je potřeba, otoč. Nástroje programu se Ti ukáží, pokud zajedeš myší doleva.
 • Ořež (klávesová zkratka X) fotky v poměru 16:9 (16:9 ratio).
 • Zmenši na 1920x1080 px, klávesová zkratka Ctrl R.
 • Uprav Úrovně (Ctrl L) nebo Světelnost, Barvy,...
 • Vyretušuj provázek nástrojem Klon/Retuš (zkratka O). Nejdřív klonuj (klon nabereš se stisknutou klávesou Ctrl) a pak teprve použij retuš na dočištění.
 • Fotografie přeulož do nové složky, kterou nazveš např. Upravene_bez_bublin. Nikdy nepřepisuj zdroje.
 • Celou tuto novou složku s cca 9 upravenými fotkami zkopíruj a připrav si ji na příští hodinu (meet), do fotek přidáme bubliny a napíšeme text. Text si připrav na papír nebo do txt souboru.

 

LADISLAV NOVÁK
Malíř, spisovatel a pedagog, velkou část života prožil v Třebíči. Byl předním českým představitelem surrealismu. Vynikl jako básník, psal konkrétní a fónickou poezii. Ve výtvarném projevu je autorem specifické techniky tzv. froasáže. (Novák nejprve zmuchlal kvalitní akvarelový papír, zmuchlaný papír narovnal a potřel jej zředěnou čínskou tuší, aby zviditelnil vzniklé rýhy. Rýhy, které mu něco připomínaly, zvýraznil tuší a doplnil akvarelem.)

FRANTIŠEK SKÁLA
Sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník, divadelník (Sklep) a tanečník. Jeho otec byl také výtvarníkem (ilustrátorem). Je zakládající člen skupiny Tvrdohlaví. K sochařské tvorbě používá nalezených předmětů i přírodnin. Ze šmelcu dává dohromady mj. roztodivné kytary, z mořských řas kelp vymodeloval sérii hlav, vytvořil interiér pražského Paláce Akropolis, knižně vydal své ručně ilustrované deníky z cest. Proslavil na MFF v Karlových Varech jako člen skupiny Tros Sketos (znělky). Je také autorem komiksu Velké putování Vlase a Brady, knihy Jak Cílek Lídu našel a komiksové knihy Skutečný příběh Cílka a Lídy.

FRANTIŠEK ANTONÍN SKÁLA
Výtvarník (sochař, loutkář, grafik). Je synem Fr. Skály. Vytvořil loutky k filmu Malý pán.

MILAN CAIS
Je výtvarný umělec (studoval AVU) a zároveň bubeník, zpěvák a textař skupiny Tata Bojs. Jádrem jeho umělecké tvorby je sochařský objekt, ale rejstřík jeho tvůrčích prostředků zahrnuje také manipulovanou fotografii, video, kresbu nebo instalaci. Hudební skupinu Tata Bojs založili Cajs s Mardošou (baskytaristou a textařem) ještě coby studenti základní školy. První koncert odehráli v roce 1988. V roce 1991 vydali první album, do roku 2020 celkem deset řadových alb a další alba kompilací, remixů nebo symfonických verzí jejich skladeb. Svoji hudební dráhu Tata Bojs shrnuli v roce 2018 na výstavě soch, multimediálních objektů a instalací Tata 30js v Centrum současného umění DOX v Praze.  Mimo kapelu Tata Bojs spolupracoval s hudební skupinou Kašpárek v rohlíku, v roce 2015 složil hudbu k celovečernímu loutkovému filmu Malý pán a o tři roky později (spolu Ondřejem Galuškou) také skladby k dětskému představení Divadla v Celetné Krev není voda.

RADEK BERAN
Režisér a loutkoherec. Soubor Buchty a loutky. Loutkoherec Kuky se vrací, režisér filmu Malý pán. Podílel se například na filmech Pinocchio, Caleidoscop, Uspavač či Hodina staroroční.

JAKUB DVORSKÝ
Výtvarník, kreslíř a tvůrce počítačových her. Na vývoji her se poprvé podílel už v letech 1994–1995 jako grafik u hry Dračí Historie, kterou vytvořila vývojářská skupina NoSense. Poté se podílel i na dalších projektech této skupiny, na hrách Katapult a Asmodeus: Tajemný kraj Ruthaniolu. Tým se rozpadl v roce 1997. V letech 1997–2003 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty, kde absolvoval svou první hrou Samorost. Po škole založil studio Amanita Design, které se specializuje na tvorbu počítačových her. Ty vznikají v programu Flash a daly by se charakterizovat jako logické 2D adventury s ploškovými animacemi. Do Amanita Design také odešla část již zmíněného týmu NoSense. Jeho nejznámější hry jsou Samorost 2 a 3, Machinarium a Botanicula. Spolupracoval také na filmu režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací, za což byl nominován na Českého lva.

DAGMAR URBÁNKOVÁ
je multitalentovanou umělkyní, která se věnuje nejen své vlastní autorské tvorbě v rámci knih, ale působí také jako výtvarnice, ilustrátorka a učitelka výtvarné výchovy. S její prací se setkáme také v rámci divadla Minor nebo u různých rozhlasových pořadů. Tato výtvarnice vystudovala scénografii na DAMU a v rámci svých stáží se podívala do Norska či Tasmánie. Urbánková je také autorkou mnoha básní a hlavně dětských knížek, které kromě českého jazyka vyšly také v jazyce francouzském nebo španělském. Mezi její díla patří například Adam a koleno, Zmrzlina nebo Chlebová lhota.


 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím