Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Levitace ve fotografii

Chcete vytvořit fotografii, ve které levituje ovoce, okvětní lístky, lupínkyči útržky papíru? Pokud máte k dispozici stativ a ovládáte v gimpu prácive vrstvách a s maskou, není nic jednodužšího!

Ashraful Arefin 02 ashraful

Inspirace: https://www.ashrafularefin.com/

CO BUDETE POTŘEBOVAT?
❧Zátiší, ve kterém se má něco vznášet např. květiny s mnoha okvětními lístky, zelené rostliny např. čtyřlístky, ovoce,cibule a její slupky, ....Fotoaparát, manuální nastavení (režim M a MF - manual focus na objektivu)StativNeměnné a nerušivé pozadíStálé světloPinzetu, vlasecPočítač nebo notebook s programem gimp

JAK NA TO?
❧Sestavíme si scénu a zátiší. Pokud se chystáme fotit létající lístky, odebere jich pár stranou a až potom naaranžujeme květinu do zátiší. Fotoaparát máme vodorovně a pevně upevněný ve stativu. Upravíme si ostřící bod a zaostříme na dominantní objekt (květy, listy, ovoce), který bude levitovat, nebo na kvítky,... Po tépřepneme objektiv na manual fokus (MF). Na těle fotoaparátu otočíme kolečko režimů na M, nastavíme ISO, clonu, čas a vyvážení bílé. Vyfotíme zkušební snímek azkontrolujeme expozici, případně ji upravíme. Vyfotíme hlavní snímek. Fotoaparát se nesmí pohnout, nesmí se změnit jeho nastavení, podobně jako při stop-motion animaci. Ani scéna se nesmí změnit.

A. Pokud fotíme jeden velký levitující předmět např. banán. V prvním snímku (v případě použití vlasce nemusí být) vyfotíme předmět v zátiší. Potom předmět (banán) uchopíme do pinzety, nebo na něj uvážeme vlasec a zdvyhneme ho ve stejné rovině, vekteré máme zaostřeno) a vyfotografujeme podruhé. Ve třetím snímku vyfotíme zátiší bez tohoto předmětu.

B. Pokud fotíme rozfoukané lístky, vyfotíme první základní snímek. Potom uchopíme lístek, který jsme měli stranou, do pinzety a podržíme ho v záběru a vyfotíme. Ten samý, nebo jiný lístek uchopíme do pinzety a znovu vyfotíme. Snímání lístků opakujeme.

Sérii snímků přetáhneme z foťáku do počítače. Otevřeme program gimp. Otevřeme první snímek. Jako vrstvy otevřeme druhý a pak případně další snímky. Dalším snímkům přidáme masku vrstvy. Pokud držíme objekt vlascem, vlasec vyretušujeme např. razítkem. Pokud lístky držíme rukou a pinzetou, necháme z této vrstvy (fotky) pomocí masky viditelný jen lísteček. Uděláme to tak, žetéto vrstvě dáme černou masku, vezmeme bílý štětec a nabílíme v masce jen ten kousek, který odpovídá lístečku.Výslednou fotku vyexportujeme do formátu jpg. Na fotce můžeme samozřejmě provést i běžné úpravy např. úrovní, kontrastu, sytosti, světla, vinětace, ostření,...

 Další inspirace: https://www.photoblog.com/learn/still-life-photographs/

zatisi-barva.pdf

image3

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím