Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Bauhaus

ŠKOLA BAUHAUSU NÁS INSPIRUJE DODNES 
Bauhaus není jen supermarket pro kutily, ale také výtvarná a architektonická škola 20. a 30. let minulého století, ze které vzešlo mnoho zajímavých studentů. V letošním školním roce se o něm dozvíte zajímavé informace a sami vytvoříte práce, které budou z myšlenek této umělecké školy vycházet. Bauhaus významě ovlivnil design (nábytek, interiéry, hračky, předměty denní potřeby, písmo, plakáty,...), architekturu i volné umění, i když hlavním posláním této školy bylo zavedení umění do průmyslu. Významné stopy Bauhausu najdeme i v Česku (např. Vila Tugendhat v Brně, tvorba L. Sutnara) a mnoho umělců je jím dodnes ovlivněno.

Úkol č. 1,  pro letošní absolventy:
Vytvoř prezentaci (slideshow) a video, jejíž tématem bude jedna z níže uvedených osobností.

Postup práce:
1. Na ploše PC si složku určenou jen pro tento úkol, pojmenuj ji svým jménem a osobností.
2. Stáhni si obrázky (portrét autora a ukázky jeho tvorby), nezapomeň na popisky (dej je do názvu souboru).
3. Vytvoř jednoduchý design (podkladovou grafiku) stránek (uvodní, prázdná/zaplněná textem,...), design strany (snímku) by měl vycházet z tvorby umělce, kterého zpracováváš a to včetně použitého písma. Poměr stran snímků (stran)16:9 (rozlišení videa1920x1080px). Grafiku tvoř v Inkscape nebo v Gimpu nebo jiném vhodném programu.
4. Vyhledej si a přečti informace a zpracuj krátký text, který rozdělíš po krátkých úsecích na jednotlivé snímky, text si můžeš připravovat v textovém editoru nebo na svém google účtu.
5. Vše poskládej dohromady a vytvoř prezentaci či krátké video. Ke kompletaci použij Scribus nebo program PowerPoint (či jemu podobný program), Inkscape,...  Vytvoř podobu k tisku (formát PDF, JPG) i slideshow ve formě videa (mp4). Při práci s textem respektuj typografická pravidla.
6. Svoji práci představ spolužákům.

Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Peet Mondrian, Josef Albers, Vasilij Kandinski, Marcel Breuer, László Moholy-Nagy, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Josef Chochol, Jaroslav Fragner, Jaromír Krejcar, Jan Koula, Vít Obrtel, Ladislav Sutnar


Bauhaus v kostce

Založen 1919 ve Výmaru architektem a vizionářem Walterem Gropiusem
Připravuje umělce pro průmyslovou výrobu spojením Akademie krásného umění a Školy užitých umění.
Program Bauhausu a manifest (1919) hlavní body:
- ustanovit architekturu jako rozhodující fórum designu
- povznést roli řemeslných dovedností na úroveň krásného umění- zdokonalit průmyslové výrobky pomocí spojeného úsilí umělců, pracovníků v průmyslu a řemeslníků

1924 po nátlaku politiků se musel přestěhovat z Výmaru do Desavy. 1933 po nátlaku NSDAP uzavřen a otevírá se jako soukromý institut v Berlíně, který však existuje pouze několik měsíců.

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím