Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Jak fotit portrét

Napřed je pravidla třeba znát, až pak se můžou (cíleně) porušovat....
aneb jak na portrétní fotografii
 
1. Zazoomujte
Fotografovaný by neměl být malou tečkou uprostřed, ale ani zdeformovaný takzvaně natažený na meloun. Nefoťte své kamarády z velké dálky a ani zcela zblízka. Objektiv by měl být ve výšce obličeje, nadhledy a podhledy bývají nelichotivé. Klasické portrétní ohnisko 50 až 100 mm dává nejpřirozenější perspektivu obličeje. Pozor na veliký nos, vypoulené oči a malé uši při krátké ohniskové vzdálenosti.
 
2. Dejte přednost malé hloubce ostrosti
Při focení v manuálním režimu (M) nebo v režimu priority clony (A) nastavte co nejnižší hodnotu clony. Otevřením clony dosáhnete příjemně rozostřeného pozadí, které oddělí fotografovanou osobu od pozadí. Zároveň utvoříte hebkou pleť a rozostřené kontury (zasněný výraz apod.).
 
3. Ostřete na oči
Při focení portrétů a lidí je nejlepší ostřit na oči. Při výraznějším natočení modelu a malé hloubce ostrosti (běžně teleobjektivy nad 200 mm a clony kolem f/4 a menší) dokonce hrozí, že jedno oko bude ostré a druhé již ne, pak by mělo byt ostřejší vždy to bližší oko k objektivu. 
 
4. Sviťte měkce
Měkké rozptýlené světlo pomáhá zjemnit póry, vrásky i jiné vady pleti a nezpůsobuje tvrdé stíny. Je proto ideálním prostředkem pro ženský portrét a glamour. Nejlíp svítí pánbůh a tak pokud nemáte speciální ateliérové vybavení foťte venku (lepší je slunce za mrakem nebo večer při západu) a použijte odraznou desku (může ji držet i model). Pokud se odrazná deska použije k projasnění stínů, měla by se držet zhruba v úrovni hlavy (ne výše, aby zase nevznikaly stíny od světla odrazky pod nosem, bradou, atd.). Desku můžete vyrobit i doma z aluminiové folie. Nefoťte v prudkém slunci ani v místnosti s žárovkami či jiným běžným osvětlením a nepoužívejte vestavěný blesk. Není-li dost světla použijte externí blesk nebo ateliérové vybavení (softboxy, deštníkové difuzéry, záblesková světla).
 
Půvab protisvětla
Úsvit a soumrak jsou období dne, z nichž těží nejen fotografové krajiny, ale též portrétisté, jelikož tento čas a nízké slunce při něm dává snímkům nezaměnitelnou atmosféru. Tím spíš, pokud modela či modelku postavíte mezi sebe a slunce nebo zářící oblohu. V tomto případě je výše jmenovaná deska nutností.
 
5. Nebojte se přeexponování
Nehledě na to, že vám automatika fotoaparátu i softwaru, ve kterém své snímky upravujete, velí použít „ideální“ expozici, při níž jsou všechny partie snímku exponovány s ohledem na optimální rozložení jasů, zejména při focení žen může být zajímavá lehká přeexpozice. Ostatně, je to snadný způsob, jak si ušetřit další práci s retušováním pleti. Když je světla o trochu víc než je zdrávo, působí fotografovaná osoba mladším dojmem a také její pleť vypadá čistší.
 
6. Kompozice - soustřeďte se na detaily
Na pozorovatele subjektivně nejlépe působí kompozice podřízená základním pravidlům v souladu se zlatým řezem. Například to, co je nejdůležitější dejte do průsečíku třetin (vyhýbejte se geometrickému středu a svislé a vodorovné ose) a více volného místa nechávejte na té straně, kam se fotografovaný subjekt dívá. Tradičním pojetím na výšku nic u portrétu nezkazíte. Jiné kompozice jsou sice „odvážnější“, ale často zajímavější.  Pozor na moc místa nad hlavou – zaostřovací bod si v menu fotoaparátu posuňte nahoru.
 
Americký záběr
Od poloviny stehen nahoru. Pozor, na fotografii musí být celé ruce.
Klasický portrét
Hlava, krk, ramena a prsa. Nejen hlava a krk!
Velká bedna/těsný ořez portrétu
Necelá hlava. V záběru jsou oči a ústa, oči nad vodorovnou osou záběru.
 
DALŠÍ TIPY:
komunikujte s portrétovaným (Dejte znát, že vám na spolupráci s daným člověkem opravdu záleží a že ji berete vážně. Určitě je dobré, když před samotným focením vylíčí fotograf portrétované osobě svou představu.)
zachyťte pohyb (rozevláté vlasy)
pohrajte si s barvou

všímejte si nejen motivu, ale také pozadí (častou chybou je větev nebo lampa z hlavy)

UkázkaUkázka 2Pravidla kompoziceNasvícení odraznou deskouUkázka 3Ukázka 4Použití odrazné desky

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím