Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

FS Photo Resizer a Movie Maker

 Úprava snímků a tvorba videa z fotografií


Fotek je většinou mnoho a je potřeba je upravit velikostně i barevně. Nejrychleji to provedete pomocí programu (je legální a zdarma) FAST STONE PHOTO RESIZER. Program si stáhněte na
http://www.faststone.org/FSResizerDownload.htm
Pravým tlačítkem klikněte na download exe a program si uložte a pak spusťte.
V levé části si vyhledáte fotky, které chcete upravovat a pak je přesunete vpravo. Dole vpravo si vytvoříte složku, do které se upravené fotografie uloží (nepřepisujte si zdroje!). A pak můžete začít nastavovat:
Vyberte formát: například JPEG
Rozklikněte si Advanced options:
Ve volbě Resize zvolte pixely a tam zadejte rozumný rozměr pro video (zadejte přesnou výšku 1080 px), zaškrtněte based on one side.
Barvy, světlo, kontrast si nastavíte ve volbě Adjustements.
Nejlépe se to dělá tak, že si rozkliknete Design and Preview.
Pokud jste udělali vše, vraťte se do hlavního menu. Zde zadejte Convert. Pak Done a je to hotovo.
Před další prací v programu vyčistěte levé okno.
V nové operaci změňte položku Canavas. Zde zadejte 1920x1080 px, barvu pozadí. Pak dejte OK a Convert. 
ČEŠTINA

Spustit Resizer a zjistit, jakou mám verzi. Zavřít Resizer. Na webu stáhnu češtinu pro tu verzi. http://cestiny.idnes.cz/faststone-photo-resizer-08x-/Software.aspx?c=A060723_16700_bw-cestiny-software_bw

Stažený soubor rozbalit. Na aplikaci kliknout pravým tlačítkem a ve vlastnostech vybrat, že je program pro Vista XP (SPL2). Rozkliknout dvakrát a nainstalovat program (kdyby se automaticky neumístil do C: Program Files a složky FastStone, tak ho tam umístit ručně.

Vytvoření filmu či videopohlednice v programu Movie Maker

Pokud máte aktivovanou legální verzi Windows, tak program máte zdarma a legálně. Stačí si ho stáhnout. Více informací ke stahování na stránkách Microsoftu http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows-live/movie-maker-get-started. Program je velice jednoduchý a vhodný i pro úplné začátečníky.

 
Karta Domů.
Přidat videa a fotografie (zde si přidáváte fotografie či vide z Vaší složky. Video nejlépe formát avi, mp4. U fotografií pozor. Pokud děláte animaci z fotografií a máte je číselně seřazené, je třeba v oknu zadat seřazení dle názvu. Pak můžete vybírat po jednom snímku nebo všechny se zkratkou Ctrl A).
Když si fotky či videa naskládáte, jak se Vám líbí, je třeba jim dodat časování a efekty.
Nástroje videa – Úpravy.
Pokud se mají všechny snímky ukázat na stejnou dobu dejte Ctrl A a pak zadejte čas. Jestli se mají některé ukazovat déle, označte si vybrané a zadejte jim vlastní čas. Trhaný pohyb: 0,1 (10 snímků za sekundu), plynulý pohyb: 0,05 (20 snímků za sekundu).
Přidání videa
Než začnete vytvářet a upravovat film, je nutné přidat do něj v programu Movie Maker všechna videa, která chcete použít. Na kartě Domů ve skupině Přidat klikněte na položku Přidat videa a fotografie. Stiskněte a podržte klávesu CTRL, klikněte na videa, která chcete použít, a poté klikněte na tlačítko Otevřít.
Střih videa
Chcete-li provést střih na začátku nebo na konci videoklipu tak, aby byla v konečném filmu použita jen požadovaná část, klikněte na video, ve kterém chcete provést střih, a potom přetáhněte indikátor přehrávání ve scénáři do bodu, ve kterém má ve filmu začít nebo skončit jeho přehrávání. Proveďte jednu z následujících akcí:
Chcete-li v aktuálním bodě nastavit nový počáteční bod, v rámci položky Nástroje videa na kartě Úpravy ve skupině Úpravy klikněte na položku Nastavit počáteční bod.
Chcete-li v aktuálním bodě nastavit nový koncový bod, v rámci položky Nástroje videa na kartě Úpravy ve skupině Úpravy klikněte na položku Nastavit koncový bod.
Zrychlení nebo zpomalení videa
V programu Movie Maker můžete změnit rychlost videa tak, aby se ve filmu přehrávalo rychleji nebo pomaleji. Chcete-li změnit rychlost videa, klikněte na ně. Dále v rámci položky Nástroje videa na kartě Úpravy ve skupině Upravit klikněte na seznam Rychlost a poté klikněte na příslušnou rychlost (podle toho, nakolik chcete video zrychlit nebo zpomalit).  
Vizuální efekty
Zde můžete u vybraných snímků (nebo u všech) změnit barvu, jas,…
Animace
Nástroje animace budeme používat zejména při tvorbě videopohlednice. Všechny si vyzkoušejte, jsou tam různé přechody snímků. Tyto nástroje vyniknou zejména při delším čase (v krátkém je ani nepostřehnete).
A teď je čas přidat název, titulky a závěrečné titulky. To vše se dělá opět v menu Domů.
Nejdřív klikněte na ikonku Název. Vepište text. Po napsání textu se Vám nahoře ukáže záložka Textové nástroje. Po rozkliknutí se Vám ukáže spoustu nástrojů. To samé po vytvoření titulků.
A teď je na řadě hudba (zvuky, mluvený komentář). To vše se dělá opět v menu Domů.
Zde dáte přidat hudbu. Pak si vyberte na serveru požadovaný tack v mp3 (nebo jiném). Nahoře ukáže záložka Nástroje hudby. Po rozkliknutí se Vám ukáže spoustu nástrojů.

Zesílení a zeslabení na začátku a konci hudby
Nechejte zvuk na začátku postupně zesílit a na závěr zeslabit do ztracena. Film bude znít jako od profesionálů. Chcete-li hudbu postupně zesílit nebo zeslabit, klikněte na hudbu. Poté v rámci položky Nástroje hudby na kartě Možnosti ve skupině Zvuk proveďte jednu nebo obě z následujících akcí:
Pokud se má hudba na začátku zesílit, klikněte na seznam Zesílení a vyberte, jak rychle se má hudba zesílit.
Pokud se má hudba na konci zeslabit, klikněte na seznam Zeslabení a vyberte, jak rychle se má hudba zeslabit.
Změna počátečního nebo koncového bodu hudby
Můžete provést střih na začátku nebo na konci hudby, aby se ve filmu přehrála jen požadovaná část skladby.
Chcete-li provést střih na začátku nebo na konci hudby, klikněte na příslušnou položku hudby a poté přetáhněte ukazatel přehrávání ve scénáři do bodu, ve kterém má ve filmu začít nebo se ukončit její přehrávání. Proveďte jednu z následujících akcí:
Chcete-li v aktuálním bodě nastavit nový počáteční bod, od kterého má začít přehrávání hudby, v rámci položky Nástroje hudby na kartě Možnosti ve skupině Úpravy klikněte na položku Nastavit počáteční bod. Chcete-li v aktuálním bodě nastavit nový koncový bod, ve kterém se má přehrávání hudby ukončit, v rámci položky Nástroje Změna hlasitosti zvuku
Můžete změnit hlasitost položky hudby nebo zvuku ve videu. Tím dosáhnete toho, že ve filmu bude znít vše správně bez ohledu na původní hlasitost zvuku videa nebo hudby.
Chcete-li změnit hlasitost položky hudby, klikněte na ni. V rámci položky Nástroje hudby na kartě Možnosti ve skupině Zvuk klikněte na položku Hlasitost hudby a poté pomocí posuvníku nastavte hlasitost (doleva snížit, doprava zvýšit).
Chcete-li změnit hlasitost zvuku ve videu, klikněte na příslušné video. V rámci položky Nástroje videa na kartě Úpravy ve skupině Zvuk klikněte na položku Hlasitost videa a poté pomocí posuvníku nastavte hlasitost (doleva snížit, doprava zvýšit).


V menu (na kartě) Domů je také volba Motivy automatického filmu.
Pokud to chcete použít, klikněte na vybraný motiv. Program Movie Maker za vás automaticky přidá titulky, přechody, efekty a další. Film můžete rovnou uložit nebo jej můžete dále upravovat obvyklým způsobem. Doporučuji vždy ještě upravit!!!

Pak musíte uložit svůj projekt a pak ho exportovat do formátu.
Projekt si uložte v menu  Soubor – Uložit projekt. Program ukládá do formátu wlmp.
Až budete mít celý projekt hotový, exportujte jej. Export do různých kvalit najdete v menu Soubor nebo Domů. Ikonka vpravo Uložit film. Zde si zvolíte rozlišení a ukáže se Vám i předpokládaná velikost souboru. Formát wmv nebo jiný obvyklý.
 
 
 

 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím