Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Jednoduchá úprava videa a audiostopy

ÚPRAVA VIDEA:

Úprava videa -  3 jednoduché střižny:

MovieMaker - videonávod:

MOVIE MAKER
Otevřít si program a umístit si do něj video nebo fotografie (Domů, Přidat videa a fotografie).

Pokud děláme video z fotografií měli bysme si je předem ořezat na filmový formát. Širokoúhlý (16:9) nebo standartí (4:3). Tyto ořezy můžeme provést v programu FastStone Image viewer nebo FastStone Photo Resizer.

Uložit projekt a pak stále průběžně ukládat (ne Uložit film, to učiníme vždy až nakonec).
Úprava videa:

Pustit si video a najít místo prvního rozdělení. Otevřít si záložku Nástroje videa, označit si video a kurzorem označit místo, kde se provede střih a dát Rozdělit. Pak vždy najít hluché místo a postupně video rozdělit. Každou z částí pak přesně odstřihnout na začátku i na konci. Označit si první video a otevřít si záložku Nástroje videa a Nástroj střih. Potáhnout levý a pravý posuvník na požadované body (začátek a konec videa). Vše lze také zadat číselně v sekundách. Například video 1 dát od 0 sekundy do 1496,01 sekundy (tj. 24:56,01). Kliknout na Uložit střih. Uložit projekt.
Touto úpravou nikterak nezasahujeme do zdroje (původního videa) a časy konců a začátků můžeme ještě kdykoliv upravit.
Takto postupovat dál u všech videí (vždy ostřihneme začátek a konec) a stále ukládat projekt.

Práce s fotkami:
V Menu Domů vložíme fotografie (se Shiftem i více najednou). Fotografie si necháme označené nebo je označíme (zkratka: Ctrl A). V nástrojích videa dáme dobu trvání jednotlivých snímků. Defaultně je nastaveno 7 sekund, na fotku stačí i 4 sekundy. Pak zvolíme animaci - tj. přechody mezi jednotlivými fotografiemi.

V menu Domů lze přidat hudbu - kliknout na notu a vybrat skladbu ve formátu mp3 nebo wav.


Nyní je potřeba přidat název
V liště Domů vybrat Název a otevře se záložka Textové nástroje. Nejdříve je třeba vepsat samotný text. Dále vybrat font, velikost, barvu a pohyb textu.
Nyní je třeba udělat přechody mezi jednotlivými videi. Zvolit nástroj Animace. Vybrat video nebo videa a kliknout na požadovaný způsob přechodu.
V nástroji Projekt vybrat Širokoúhlý (16:9).
Na tento poměr stran by bylo dobré upravit fotky, které se budou do projektu vkládat. K fotkám by se měly doplnit titulky (s nimi se pracuje stejně jako s názvem).
Uložit projekt.
Jak Uložit film? Uložit film znamená, že vyexportujeme projekt do zvoleného formátu (např. wmv, mp4) v požadované kvalitě. Hodně kvalitní (vhodné do soutěží) je například 1280x720 pixelů či 1920x1080 pixelů (nastavit a pojmenovat si tuto vlastní kvalitu – v menu Soubor dát Uložit film a pak Vytvořit vlastní nastavení, pak ho najít a uložit). Jiná kvalita je například jen pro počítač (850x480) či mobil. Pro výběr kvality je nutné rozkliknout Uložit film.
 
JEDNODUCHÁ ÚPRAVA AUDIOSTOPY
Stáhnout a nainstalovat si program Audacity https://www.audacityteam.org/

nainstalovat; otevřít
Dát Soubor, Otevřít a vybrat požadovanou nahrávku (MP3 nebo wav či jiný formát). Otevřou se dvě stopy (z levého a pravého mikrofonu), ale budeme je upravovat společně najednou.
Kurzorem (kurzor se zapíná nahoře v liště, pokud chceme posunout stopu, tak kurzorem to nejde, musí se přepnout na Časový posuv - šipky) označit část před a pak za požadovaným úsekem a dát  jen Delete a uložit projekt jako. Nebo označit požadovanou část a zkopírovat ji do nové stopy (nových stop) nebo lépe do nového souboru.
Označit nahrávku a aplikovat Efekty: Odstranění praskání (nad 200), pokud je prasknutí mimo řeč, tak označit ten úsek a dát Generovat: Ticho.
Další Efekty: Zesílení/Zeslabení, Do ztracena,… a pak teprve Odstranění šumu.
Výsledný úsek nejen uložit, ale také exportovat do formátu wav.

 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím