Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Rozměrové formáty filmů

Rozměrové formáty filmů
Základním rozměrovým formátem je 4:3, tedy 4 délka a 3 výška krát příslušné násobky. Toto je základ se kterým se setkáme u všech starších a typických filmů a u všech klasických televizních obrazovek. Jenomže časem někteří umělci přišli na to, že divák daleko lépe vnímá do šířky než do výšky, už také proto, že máme dvě oči a vedle sebe, takže se začaly používat tzv. širokoúhlé formáty filmů, které všichni známe z kina.

policko

Základním omylem je domnívat se, že širokoúhlý film je roztažený do šířky. Ono je tomu totiž naopak. Film má šířku stejnou, jenom je oříznut nahoře a dole. Prostě nahoře a dole není exponován a tudíž je to taková ta široká nudle. Na obrázku vidíte dvě políčka z typického 36 mm filmu, na kterém je zachycen obraz ve formátu 2,35:1 Jak je tedy patrné, tak nic nebrání tvůrcům, aby si dělali širokoúhlé filmy podle svých uměleckých představ. Prostě jen uberou více či méně nahoře a dole. Přesto se to ale naštěstí standart izovalo několik málo formátů a to především 16:9 a 21:9. I tak to ale přineslo veliký problém v momentě, kdy se začaly vyrábět širokoúhlé televize. Teď najednou výrobci nevěděli jak přesně širokoúhlé je mají vyrábět a bylo jasné, že je nutná jedna norma. Naštěstí to vyhrála zlatá střední cesta tedy FORMÁT 16:9.

Je li tedy film ve formátu 4:3 na tak ho na normální televizi uvidíme normálně, je li 16:9 uvidíme černé pruhy nahoře a dole a je li 21:9 uvidíme ještě větší černé pruhy.
Máme li širokoúhlou televizi, tedy ve formátu 16:9 tak standartní film 4:3 na ní uvidíme s černými pruhy po stranách, film 16:9 přesně a film 21:9 uvidíme s malými černými pruhy nahoře a dole. Tohle všechno samozřejmě za předpokladu že si obraz nějak neupravíme, třeba oříznutím po stranách a nebo neupraví li to za nás televizní stanice, která film vysílá.

V digitálním filmu a animaci také používáme standartizované formáty tj. 4:3 (standartní) a 16:9 (širokoúhlý). Pozor, při kombinaci videa a animace používejte vždy formát 1 tento formát nastavit (pokud to Váš fotoaparát umožňuje) nebo fotit normálně, ale počítat s tím, že se snímky oříznou. Je to z toho důvodu, že většina fotoaparátů fotí na formát 2:3.

ROZLIŠENÍ – ROZMĚRY V PIXELECH

Pokud tvoříte širokoúhlý film nebo animaci (16:9) exportujete ho vždy v konkrétní kvalitě a rozměrech. Vysoké rozlišení (HD) je při tomto poměru 1920x1080 px.

Většina videokamer nebo DSLR pracuje již s tímto rozlišením a umí snímat 24 nebo lépe 25 snímků za sekundu, profesionální (např. Sony, která v současnosti v oblasti videa vede) dokonce 50 nebo 60 půlsnímků. I v animaci můžete použít vysoké rozlišení (1920x1080 px), jen snímková frekvence bude nižší. Profesionální animovaný film používá 20-24 snímků za sekundu, my amatéři 13 až 20. Při promítání amatérského filmu v TV pak vidíme ten samý frame vícekrát, aby obraz tzv. neblikal. Jednotka, která určuje počet snímků za sekundu je fps (frames per second) nebo Hz (hertz).

Pokud tvoříte v poměru 4:3 opět musíte exportovat film v konkrétním rozlišení, např. 960x720 px nebo 1280x960 px atd. Snímková frekvence viz odstavec výše.

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím