Aktuálně

Aktuální info pro studenty Akademie SEN zde, aktuální informace pro žáky MT čtěte zde.

Návod na panoramatickou fotografii

Při tvorbě panoramatické fotografie je nejdůležitější, aby byl sativ v rovině (horizont snímků v rovině). Proto je potřeba dobře nastavit stativ (s pomocí vodováhy) a pak zkusmo otočit kolem dokola a zkontrolovat, jestli se foťák otáčí opravdu ve vodorovné  rovině.

Foťák se musí otáčet v ohnisku tj. v místě, kde se kříží světlo, což je potřeba vždy vyzkoušet a nastavit (tento bod se nenachází v těle fotoaparátu, ale v objektivu). K tvorbě panoramatické fotografie slouží speciální nástavce na stativ - panoramatické hlavy, které nám toto umožní přesně nastavit.

hlavaHlavu můžete koupit, nebo vyrobit (návod na výrobu: http://petrbenes.info/panohlava.html ).

 

Všechno nastavení včetně ostření musí být manuální (režim M, manual focus, clona vysoká 8 až 14, čas expozice dle vyzkoušení přizpůsobený cloně, ISO, vyvážení bílé dle zdroje světla).

Lepší je fotografovat na výšku a hlavně s dostatečným přesahem.

Fotografie pak stáhneme do PC, dobré je, trochu je všechny stejně zmenšit např. všechny delší strany na 2000 px (PC s menší operační pamětí velké fotky nezvládne poskládat).

K automatickému poskládání fotek slouží několik programů zdarma např. Microsoft Image Composite Editor. Ten si můžete stáhnout zde:  https://www.microsoft.com/en-

Program pracuje ve 4 krocích. 1-Import (kliknout na Add images (ikonka vlevo nahoře) a všechny najednou je importovat, nebo všechny fotky přetáhnout z okna do okna (drag and drop). 2-Stitch (program sám složí fotky (nahoře obrázek pomocí - a + zvětšíte či zmenšíte a posouváním myši přímo v obrázku upravíte výřez). 3-Crop (zde můžete obrázek oříznout). 4-Export (a zde ho uložíte v požadované kvalitě, doporučuji kvalitu Superb).

Podobně jako fotografie lze spojovat i naskenované obrázky (když skenujete něco většího po kouskách v malém skeneru).

Slavná je publikace Praha panoramatická s fotografiemi Josefa Sudka (ukázka zobrazuje Pankrác - smyčku tramvaje č. 32).

Pankrac

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím