Exkurze VOŠ a SUŠ grafická Jihlava

V pondělí 25. března 2013 se žáci multimédií vypravili do Jihlavy, aby se seznámili s tvorbou, učiteli a vybavením grafických škol v Jihlavě (webové stránky zde).
SUŠ grafická patří spolu s grafickou školou Václava Hollara v Praze a SUOŠ Uherské Hradiště k absolutní špičce středního uměleckého vzdělávání u nás. Orientuje se nejen na klasické výtvarné techniky (kresba, malba, grafika), ale také na multimédia, propagační výtvarnictví a film (loutkovému filmu se v současné době věnuje jako jediná v republice). Studentům nabízí ty nejlepší pedagogy - profesionály ve svém oboru nejen z Vysočiny, ale z celé republiky. Technické vybavení vychází ze současné praxe a je více než nadstandartní a možnosti jeho využití k tvorbě jsou nekonečné. Navíc se zde velice dbá na to, aby měli studenti kolem sebe příjemné nestresující prostředí. Ze školy vycházejí absolventi s maturitou na stejné úrovni jako na gymnáziu, kteří navíc opravdu něco umí a uplatní se v oboru ihned nebo pokračují na AVU, FAMU či jiné vysoké škole. SUŠG byla jako jediná střední škola v kraji Vysočina již podruhé hodnocena Českou školní inspekcí jako „nadprůměrná" střední škola. Škola je soukromá a platí se na ní školné. V ceně školného jsou i veškeré materiály. Nejúspěšnější studenti u přijímacích zkoušek dostávají výraznou slevu na celou dobu studia a ostatní nejlepší studenti stipendium na základě prospěchu.

Naši exkurzi jsme začali v Křížové ulici - v jedné z pěti budov školy. Po té, co jsme prošli chumelenicí, potěšilo nás uvítání teplým čajem a chlebíčky. Pak nás čekalo milé přijetí pana ředitele Mgr. Milana Dušáka, který se nám pak po celou dobu (asi 4,5 hodiny!!!) moc hezky věnoval a provedl nás celou školou. Začali jsme promítáním a základními informacemi o škole a prohlídkou teoretických učeben, výstavy na chodbách a prohlídkou počítačových učeben.

Dále jsme se přesunuli do další budovy, kde je aula s kinosálem, který slouží také jako tělocvična a ateliér na natáčení videa s klíčovacím pozadím. Zde nám pan ředitel pouštěl vybrané ukázky z multimediální tvorby, které zajímavě komentoval. Multimediálních prací (animace, video) je na webových stránkách školy asi 200 a můžete si je také prohlédnout zde.

Odtud jsme se přesunuli do budovy v Dvořákově ulici. Tam jsme si prohlédli ateliér sítotisku, klasických grafických technik, litografie. Dále byl velice zajímavý ateliér fotografie, malby, kresby, sochařství a počítačové grafiky. Ve všech ateliérech nám svoji práci a vybavení přiblížili odborní pedagogové. V budově se nachází také školní galerie, kterou můžete také po domluvě navštívit. Z těchto ateliérů nás zaujaly jak ty klasické, kde to až omamně vonělo výtvarničinou, tak ateliér fotografie a „nabušené" počítače pro grafický design a grafiku.

Nakonec jsme ještě zavítali do další budovy v téže ulici, kde je krásný ateliér animované tvorby, kde se tvoří kreslená, plošková i loutková animace. Zde se nám moc líbili stoly pro loutkovou animaci (takový stůl bychom v naší ZUŠ také uvítali). V této budově je také nahrávací studio pro malá hudební uskupení, které slouží hlavně k pořizování originální hudby k filmům (ale použil ho i Český rozhlas). I v této budově jsou počítačové učebny se špičkovým profesionálním programovým vybavením (zde jsou hlavně takové počítače, které zvládají 3D animaci).
Zde jsme panu řediteli za jeho laskavý přístup, povídání i podrobnou prohlídku.

Poslední pátou budovou školy je plenérová chata na Vysoké, kam jezdí studenti kreslit, malovat a sochařit na čerstvém vzduchu. Sem jsou zváni i uchazeči o studium na prázdninový plenér (přihlásit se můžete do konce května zde).

Tímto ještě jednou děkujeme panu řediteli za milé provedení školou, krásný umělecký zážitek a načerpání inspirace!

Mgr. Markéta Pelikánová

Obrazová dokumentace: web SUŠG, Terezie Sekotová, Veronika Kudrnová a Tereza Brůžková.


Naši žáciPromítací kabina nad kinosálemFotoateliérAteliér grafického designuAteliér animaceAteliér malbyKreslírnaSítotisková dílnaNahrávací studioPočítačová učebnaJeden z mnoha grafických lisůStudentiPočítačeNa chodběPráce na chodbáchPráce na chodbáchPráce na chodbáchPráce na chodbáchPráce na chodbách a v ateliérechPráce na chodbách a v ateliérechPráce na chodbách a v ateliérechPráce na chodbách a v ateliérechPráce na chodbách a v ateliérechUkázky sítotiskových technikMatriceLitografické kamenyPanáčci z modelíny - at. animaceSnímání v ateliéru animaceProsvětlovací stolky v ateliéru animace

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím