Úspěch multimédií v soutěži k výročí J. Panušky

V letošním roce uplynulo 150 let od narození Jaroslava Panušky (3. 3. 1872-1. 8. 1958), umělce, který měl silné vazby na náš kraj a byl nejvýznamnějším malířem, který maloval okolí Ledče nad Sázavou.

Panušku nejdříve upoutala Lipnice nad Sázavou, kterou maloval již v roce 1908. V roce 1921 se sem vrátil a přivedl sebou i spisovatele Jaroslava Haška, který zde již zůstal natrvalo. Ve dvacátých letech zakoupil Panuška pozemek v Kochánově, postavil si zde srub s ateliérem, kam se se svojí rodinou přestěhoval. Inspirovalo jej především zdejší malebné okolí, např. vrch Melechov, Podlipnicko aj. Pravidelně vyrážel do plenéru, většinou vlastním automobilem i se svými syny Vladislavem a Jaroslavem, kteří se od otce učili malířskému řemeslu a na otcovo dílo navázali. Tato poslední krajinářská část jeho díla je velice rozsáhlá.

Panuškova tvorba je zejména krajinářská, vždyť také na akademii studoval u našeho významného krajináře Julia Mařáka. Věnoval se také ilustraci a zajímavou částí jeho tvorby jsou díla inspirovaná archeologickými nálezy (ilustroval první vydání Lovce mamutů E. Štorcha) a tvorba symbolistní a dekadentní, věnující se především zobrazení nejrůznějších strašidel, bájných postav, tajuplných scén.

Právě tato symbolistní tvorba byla předmětem výtvarné soutěže Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, které se zúčastnili i všichni žáci Multimediální tvorby Základní umělecké školy Ledeč nad Sázavou. V kategorii počítačové grafiky získal 1. cenu Jáchym Pytlík. Druhou cenu obdržel Antonín Chvátal a třetí příčku obsadil Matěj Pelikán. Speciální cenu za mimořádné výtvarné zpracování získala Ester Pelikánová. Žákům děkujeme za účast a gratulujeme vítězům. Všechna vítězná díla budete moct zhlédnout na výstavě, kterou galerie připravuje ke konci roku.
Leontyna Gregorova2 Jachym Pytlik2 Antonin Chvatal2 Matej Pelikan2

Obrazová příloha:
Leontýna Gregorová: Čarodějnice, parafráze na obraz J. Panušky
Jáchym Pytlík: Upír a dělnická revoluce, parafráze na obraz J. Panušky
Antonín Chvátal: Parafráze na obraz J. Panušky
Matěj Pelikán: Duch, parafráze na obraz J. Panušky

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím